Mühimmat dağıtım ağı optimizasyonu
Optimization of ammunition distribution network
  1. Tez No: 358669
  2. Yazar: HAMİT ERDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, İşletme, Defense and Defense Technologies, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tedarik Zinciri Yönetimi ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bir mühimmat dağıtım sistemi, hem savaş hem de barış şartlarında, birliklerin ihtiyaçlarını en kısa sürede ve kesintisiz karşılayacak şekilde planlanmalıdır. Planlamada, özellikle barış şartlarında, maliyetle birlikte dikkate alınması gereken en önemli faktör risktir. Bu çalışmada, Jandarma Genel Komutanlığı birliklerinin mühimmat ihtiyacını karşılamaya yönelik bir mühimmat dağıtım ağı tasarımı problemi ele alınmıştır. Problemin çözümü için karışık tamsayılı programlama, coğrafi bilgi sistemleri (CBS) ve çok kriterli karar verme (ÇKKV) tekniklerinin birlikte kullanıldığı bir metodoloji önerilmiştir. Optimizasyon modeli, maliyet ve risk faktörlerini dikkate alarak, ana ve bölgesel mühimmat depo yerleri ve sayıları ile birlik-depo atamalarını belirlemektedir. CBS sorgu ve analizleri, matematiksel modelin girdilerinden biri olan potansiyel depo yerlerinin tespit edilmesinde kullanılmıştır. Benzer şekilde, matematiksel modelin diğer girdilerinden olan potansiyel depo yerlerinin risk katsayılarının belirlenmesinde ise, ÇKKV tekniklerinden analitik hiyerarşi prosesi (AHP) ve technique for order preference by similarity to ideal solution (TOPSIS) yöntemleri kullanılmıştır. AHP ile risk kriter ağırlıkları, TOPSIS ile potansiyel depo yerlerinin risk katsayıları belirlenmiştir. Farklı senaryolar altında elde edilen sonuçlar değerlendirilmiş ve dağıtım ağı tasarımı için etkin çözümler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
An ammunition distribution system, both for the peace-time and the war-time, must be planned so as to respond to the needs of the troops as soon as possible and without any interruptions. The most important factor to be taken into consideration in planning especially for the peace-time is the risk together with the cost. In this study, an ammunition distribution network design that will be used to support the units of the General Command of the Gendarmerie has been dealt with. A methodology combining mixed integer programming, geographical information systems (GIS) and multi-criteria decision making (MCDM) methods has been proposed to solve the problem. The mixed integer programming model determines the locations and numbers of the main and the regional ammunition depots and unit-depot assignments by taking the cost and risk factors into consideration. The potential depot locations have been determined by spatial queries and analyses using a GIS. The risk coefficients of potential depot locations have been determined through analytic hierarchy prosess (AHP) and technique for order preference by similarity to ideal solution (TOPSIS) methods based on expert opinions. The weights of risk criteria have been determined by using AHP and the risk coefficients of the potential depot locations have been computed by TOPSIS. The results under several scenarios are assessed and efficient solutions are obtained for ammunition distribution network design problem.