Ege Denizi'nde yasadışı göç sorununa yönelik lojistik yer seçimi problemi
Logistic facility place problem against illegal migration problem in the Aegean Sea
- Tez No: 451191
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada, Ege Denizi'nde yaşanan yasadışı göç sorunuyla mücadele etmek ve operasyonel faaliyetleri desteklemek amacıyla kurulacak bir lojistik tesis yeri seçimi, AHS ve MULTIMOORA yöntemleri ile analiz edilmiştir. Yer seçimi faktörleri literatür taraması ile analiz edilmiş ve uzmanlarla yapılan mülakatlar sonrası AHS yöntemi kullanılarak faktörlerin ağırlıkları belirlenmiştir. Sıralamalar alternatif seçim yerleri, faktör ağırlıkları ve faktör değerlerine göre MULTIMOORA Yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Birinci bölümde; lojistik ve tesis kavramlarının yanı sıra, tesis yeri seçimi hakkında literatür incelemesi yapılmıştır. Daha önce tesis yeri seçimine ilişkin yapılan çalışmalara örnekler verilmiştir. İkinci bölümde; çok kriterli karar verme tanımı yapılmış ve araştırmada kullanılacak yöntemlere ilişkin bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde; araştırmanın Ege Denizi'nde ele alınmasına bağlı olarak yaşanan yasadışı göç sorunu hakkında bilgi verilmiş ve sorunun çözümünde kullanılacak kriterler belirlenmiştir. Dördüncü bölümde; AHS yöntemi kullanılarak yapılan mülakatlar ile kriter ağırlıkları tespit edilmiştir. Beşinci bölümde; MULTIMOORA yöntemi ile problemin çözümü yapılmış ve alternatif kuruluş yerleri sıralanmıştır. Altıncı bölümde; araştırmada yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verildikten sonra değerlendirme yapılmıştır. Bu çalışmada yapılan incelemeler, değerlendirmeler ve öneriler bireysel görüşleri yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a logistic facility which is thought to be established in order to support operational units' activities on strive for the illegal immigration problem in the Aegean Sea is analyzed with AHP and MULTIMOORA methods. The factors of site selection are analyzed by literature research and weights of factors are determined by using AHP method after interviews with experts. Rankings are made by using the MULTIMOORA method according to alternative selection locations, factor weights and factor values. In the first chapter; as well as logistics and facility concepts, a literature review is done about site selection. Examples related previous studies about site selection are given. In the second chapter; A multi-criteria decision-making definition is made and information is given about the methods to be used in the research. In the third chapter; related to the handling of the research in the Aegean Region, information is given concerning the illegal immigration problem and the criterias to be used in the solution of the problem are determined. In the fourth chapter; interviews made by using the AHS method and criteria weights are determined. In the fifth chapter; The problem is solved by MULTIMOORA method and the alternative establishment locations are listed. In the sixth chapter; after giving information about the studies done in the research, the evaluation is made.The studies, evaluations and recommendations made in this study reflect individual opinions.