Terör örgütlerinin propaganda ve yandaş kazanma faaliyetlerinde sosyal medyanın rolü: PKK terör örgütünün incelenmesi
The role of the social media on the activities of the terrorist organizations' propaganda and the recruiting new members: Examining the terrorist organization of PKK
- Tez No: 358672
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Public Administration, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Çağımızın en önemli iletişim araçlarından birisi olan internetin ve onun gün geçtikçe etkinliğini artıran ve en önemli fonksiyonlarından birisi olan sosyal medyanın insanoğlunun yaşamında edindiği yer giderek daha da büyümektedir. Her geçen dakikada yapılan milyonlarca paylaşım ile başta gençler olmak üzere bütün insanların bir sosyalleşme aracı olarak gördüğü sosyal medyanın, hayata kazandırdığı kolaylıklar dışında, beraberinde getirdiği önemli dezavantajları da vardır. Dünyanın dört bir yerinden insanları zaman ve mekân kısıtlaması olmaksızın bir araya getiren sosyal medya, insanlar arası iletişimi kolay, bedelsiz ve tüm sınırları zorlayan bir yapıya kavuşturmuştur. Sosyal medyanın sağlamış olduğu bu avantajları fark eden terör örgütleri, propaganda faaliyetlerinde sosyal medya araçlarından azami derecede faydalanma gayretleri içerisine girmişlerdir. Hem bulundukları coğrafyada, hem de uluslararası kamuoyunda seslerini duyurma imkanı bulan terör örgütleri, aynı zamanda sosyalleşmeye yeni bir boyut kazandıran sosyal medya araçları sayesinde yandaş kazanma faaliyetleri için engin bir havuza sahip olmuşlardır. Özellikle gençlere yönelttikleri propaganda faaliyetleri ile kolay ve güvenli bir şekilde yandaş sağlamaya başlayan terör örgütleri, kazandıkları bu yeni yandaşları ile propagandalarını daha geniş kitlelere taşıma imkân ve kabiliyetine kavuşmuş bulunmaktadırlar. Günümüzde terör örgütleri, kendilerine destek veren binlerce web sitesi ve blog yanında, on binlerce sosyal medya hesabından propagandalarını yapmaya devam ederken, sosyal medya sayesinde aynı zamanda planlama, haberleşme, yardım toplama ve bilgi toplama faaliyetleri kapsamında da önemli imkânlara kavuşmuşlardır. Dünyada kendi televizyon ve basılı medya araçlarına sahip tek terör örgütü olan PKK terör örgütü, propaganda ve yandaş kazanma faaliyetlerinde de sosyal medyanın sağlamış olduğu avantajlardan ve imkânlardan azami derecede fayda sağlama gayreti içerisindedir. Örgütün propagandasını yapan binlerce web sitesi ve bloğun yanında, yandaşları sayesinde sosyal medya araçlarını da gayet etkin bir şekilde kullanan örgüt, özellikle düzenlediği halk gösterileri ve mitingler öncesinde ve sonrasında sosyal medya üzerinden propaganda ve organizasyon faaliyetlerini yürütmeye çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The importance of the internet and the social media, which is the most functional part of it, is increasing with an exceeding ratio for the human life in our present day. Besides the conveniences, there are many disadvantages of the social media, which is the new socialization instrument for the youth, who make millions of posts by every minute. The social media, which gathers the people from the different sides of the world without any limitations of time and place, made the communication easy, free and driving the limits. The terrorist organizations, which noticed the advantages of the social media, began to use it for their propagandistic facilities willingly. These organizations, which found the chance of become popular worldwide and in their countries, acquired a wide audience for recruiting new members with the opportunities of social media. The terrorist organizations acquired the capability to exceed their propagandistic facilities over an extensive audience by the new members who they recruited before by social media easily and riskless. By the way, in our present day with the social media, the terrorist organizations acquired also the the capability of planning, communicating, collecting charity and getting intelligence, while they conduct their propagandistic facilities by the web sites, blogs and the social media accounts, which support them. PKK, which is the unique terrorist organization that has it's own TV channel and printed media, gives it's all to take advantages of the social media for its propagandistic facilities and the recruiting new members. Besides the thousands of web sites and blogs that give support to it's facilities, with it's members who use the social media effectively, try to conduct the facilities of organising the meetings and the demonstrations, held by their supporters.