Ankara ili bakım merkezlerinde iş sağlığı ve güvenliği seviyesi: Görgül bir araştırma
The level of occupational health and safety in maintenance facilities in ankara: Emprical research
  1. Tez No: 358673
  2. Yazar: FERİDUN ÖZKARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Araştırmanın amacı, çalışanların güvenlik iklimi algıları ve işletmelerdeki iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi (İSGYS) düzeyinin işe bağlılığa etkisini araştırmaktır. Bu maksatla araştırmada; Ankara ilindeki 3 bakım merkezinde görev yapmakta olan 73 yöneticiye ve 198 çalışana anket uygulanmış, 6 yönetici ve 9 çalışanla görüşmeler yapılmıştır. Nitel ve nicel yöntemlerin birlikte kullanılması ile elde edilen verilerin analizinde; içerik analizi, T-Testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), korelasyon analizi ve hiyerarşik regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın nicel bulgularında, İSGYS düzeyinin işe bağlılığı etkilediği tespit edilmiştir. İSGYS düzeyi alt boyutlarından güvenli işyeri boyutunun işe bağlılığı etkilemediği, diğer alt boyutları güvenli çalışan ve güvenli yönetim sistemleri boyutunun etkilediği tespit edilmiştir. Güvenlik iklimi algılarının işe bağlılığı etkilemediği tespit edilmiştir. Görev yeri, statü ve ramak kalaya göre İSGYS düzeylerinin farklılaştığı, güvenlik ikliminin ise görev yerine göre farklılaştığı tespit edilmiştir. Araştırmanın nitel bulgularında İSG uygulamalarındaki noksanlıklar, risk etmenleri ve bunların sonuçları irdelenmiştir. İSG uygulamalarındaki noksanlıklarda eğitim, ölçüm ve yönetici desteği, risk etmenlerinde ise insan faktörleri öne çıkan hususlar olmuştur. Elde edilen sonuçlar çalışmanın pratik önerileri ile birlikte tartışılmıştır. Çalışmanın katkıları, sınırlılıkları ve gelecekte yapılacak çalışmalar için bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the prediction of the level of occupational health and safety management system (OHSMS) and safety climate perceptions on job involvement. In order to implement this study, the survey data were collected from 73 managers and 198 employees and the interview data were collected from 6 managers and 9 employees in 3 maintenance facilities in Ankara. By using both the Quantitative and the qualitative methods, T-Test and analysis of one way variance (ANOVA) and correlation analysis and regression analysis were used to analyze the data. Within the quantitative findings of the study, OHSMS level was found to be the significant predictor of job involvement. The safe employee dimension and the safe management system dimension of OHSMS were found to be the significant predictors of job involvement except the safe workplace dimension. The safety climate perceptions didn't contribute significantly to to the predicton of job involvement. It was observed that there were also differences among OHSMS levels with respect to workplace and status and near-miss and there were differences among the safety climate perceptions with respect to workplace. Within the qualitative findings of the study, the defects of OHS practices and the risk factors and their consequences were examined. The training and measurement and management support were came to the fore regarding the defects of OHS and human factors came to the fore regarding the risk factors. The results were discussed with practical implications of the findings. Contributions of the study were presented followed by the limitations and some future research suggestions.