NATO'nun askeri transformasyonunun (dönüşümünün) Türk Hava Kuvvetleri proje ve teknolojilerine etkilerinin analizi
Analysis of the effects of NATO's transformation on Turkish Air Force project and technologies
  1. Tez No: 358685
  2. Yazar: HÜSEYİN GÖZEBE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER ALTUNOK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
NATO ve NATO'ya üye ülkeler hava kuvvetleri yeteneklerini üst seviyede tutmak ve geleceğin güvenlik ortamında yeni tehditlere cevap verebilmek için transformasyon çalışmaları yapmaktadırlar. Yapılan bu çalışmalar üye ülkelerin silahlı kuvvetleri ile hava kuvvetleri proje ve teknolojilerini geliştirmek üzere çalışılan savunma sanayi ve sivil endüstri şirketlerini de etkilemektedir. Tez çalışmasında öncelikle transformasyon kavramının neyi ifade ettiği ve amaçladığı anlatılmış, daha sonra NATO'nun bu kapsamda ne gibi çalışmalar yaptığı, transformasyonun hedeflerine ulaşabilmek için hangi inisiyatifleri geliştirdiği incelenmiştir. Ayrıca, NATO ve Türk Hava Kuvvetlerinin son yıllarda geliştirdiği önemli ve büyük ölçekli projeler ile ilgili bilgi verilmiştir. Tez çalışmasının konusunu NATO transformasyon faaliyetlerinin Türk Hava Kuvvetleri proje ve teknolojilerine olan etkilerinin analizi oluşturmaktadır. Bu konu kapsamında konuyu etkileyen faktörlerin daha iyi anlaşılması ve daha kapsamlı öneriler yapılabilmesi için çalışmanın çerçevesi biraz daha geniş tutulmuş ve ülkemizin NATO transformasyon faaliyetlerine katılımı, savunma sanayi ve endüstrinin yetenek ve konsept geliştirme çalışmalarına katılım düzeyi belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma yöntemi olarak doküman incelemesi yöntemi kullanılmış olup, yapılan incelemeler ile ulaşılan bulgulardan yararlanılarak konu ile ilgili uzmanların görüşlerinin yansıtılması amacı ile bir uzman değerlendirme formu oluşturulmuştur. Cevapların analizi için SPSS 16.0 programı kullanılmıştır. Tez çalışması sonucunda ülkemizin NATO transformasyon faaliyetlerine katılımının düşük olduğu ancak son dönemlerde gerçekleştirilen büyük ölçekli Hava Kuvvetleri projelerimizin transformasyonel niteliklere sahip olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, Hava Kuvvetlerinin doğru projeleri en az maliyet ve en kısa sürede realize edebilmek için savunma sanayi ve sivil endüstriyi yetenek ihtiyaçlarının belirlenmesi ve yeni konseptlerin yazılması çalışmalarında bu sürecin ilk safhalarından itibaren sürece dâhil etmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
NATO and member countries of NATO work on transformation in order to keep their air forces' capabilities at high level and respond new security challenges. These efforts affect armed forces of member countries and defence industry as well as civilian industry working to develop air forces' projects and technologies. In this Ph.D. thesis, first, what transformation means and its objectives were told, then, what kind of works NATO do and initiatives developed by NATO to reach the goals of transformation were examined. In addition, information about significant and large scale projects developed in recent years by NATO and Turkish Air Forces were mentioned. The subject of this Ph.D. thesis is the analysis of the effects of NATO transformation works on Turkish Air Forces' project and technologies. In this context, to better understand factors affecting the subject and to give more comprehensive recommendations at the end the scope of this thesis was accepted more widely. The level of joining NATO transformation works of our countries, also, the level of joining capability and concept development works of defence and civilian industry was tried to determine. As research method document research was used, then, in order to reflect the view of subject matter experts a questionnaire was prepared by using the results of this method. To analyze the answers of the questionnaire SPSS 16.0 program was used. At the end, the joining level of our country in NATO transformation works was measured at low level, but the quality of significant and large scale projects of Turkish Air Forces was seen as transformational. In addition, in order to realize right projects at low cost and faster, defence and civilian industry should be attended at the very early stage of the determination of new capability needs and writing of new concepts.