Farklılıkların şiddete dönüşmesi ve siyasallaşması bağlamında PKK terör örgütü
PKK terrorist organization in the context of diversities transition to violance and politicization
- Tez No: 358686
- Danışmanlar: DR. GÖKHAN SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
İnsanları, grupları, toplumları birbirlerinden ayıran ve farklılaştıran çeşitli özellikler bulunmaktadır. Günümüzde ulusal ve uluslararası güvenliği tehdit eden unsurlardan birisi de farklılığın bir boyutu olan etnik farklılıklardır. Türkiye Cumhuriyeti uzun yıllardır etnik farklılıkları bir araç olarak kullanarak emellerine ulaşmayı amaçlayan PKK terör örgütü ile mücadele etmektedir. Araştırmanın birinci bölümünde farklılık kavramı ve farklılık kavramına ilişkin kuramsal yaklaşımlar ile farklılığın bir boyutu olan etnisite kavramı kuramsal açıdan incelenerek etnisite ve ulus ilişkisi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde etnisitenin siyasallaşması bağlamında etnik çatışma ve ayrılıkçılık fikri incelenmiş, etnik ayrılıkçılığa sebep olan unsurlar, politik psikoloji açısından ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, terörizm kavramı teorik olarak incelenmiş, Osmanlı İmparatorluğu'ndan günümüze kadar yaşanan Kürtçülük faaliyetleri ile etnik ayrılıkçı terör örgütü olarak PKK'nın tarihsel gelişimi ortaya konulmuştur. Dördüncü bölümde, terör örgütü PKK'nın siyasallaşma faaliyetleri kapsamında oluşturmaya çalıştığı ideolji ve bunu uygulamaya yönelik oluşturduğu yapılanmalar incelenmiştir. Sonuç bölümünde genel bir değerlendirme yapılarak çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are several features that differentiate and separate people, groups, and societies from each other. Nowadays, one of the threats to national and international security is ethnic diversities which is an extension of differences. The Republic of Turkey, for years, is struggling with separatist PKK terrorist organization that seeks to achieve its aims while instrumenting ethnic differences. In the first part of this research, the concept of diversity and the concept of differences regarding the theoretical approaches with the concept of ethnicity is examined theoretically and is focused on the relationship between ethnicity and nation. In the second part, in the context of the politicization of ethnicity, ethnic conflicts and the idea of separatism are examined. The factors that lead to ethnic separatism is discussed in terms political psychology. In the third chapter, the concept of terrorism is theoretically analyzed. Historical development of the PKK as an ethnic separatist terrorist organization were revealed with the experienced Kurdism activities from the Ottoman Empire times to the present day. In the fourth chapter, the ideology within the scope of the politicization activities that PKK terrorist organization is trying to create is examined. Besides, structures that PKK created to implement this application is investigated. In the conclusion, after a general evaluation, the study was terminated with our own opinions about problem.