Sosyal dışlanma bağlamında yeni toplumsal hareketler: Yunanistan, Arap Baharı, İspanya ve Amerika Birleşik Devletleri örnekleri
New social movements in the context of social exclusion: Greece, Arab Spring, Spain and the United States of America examples
- Tez No: 358705
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 310
Özet
Küreselleşme sürecinin ideolojisini oluşturan neo-liberalizm, toplumsal alanda büyük bir tahribat yaratmıştır. Bu tahribat beraberinde sosyal ve siyasal hakların gerilemesini getirmiştir. Bu süreçte, sosyal dışlanma ve yeni toplumsal hareketler, sosyal politika alanında en çok tartışılan kavramlar arasında yer almışlardır. Kavramların gelişimi, 1960'ların sonlarında başlamıştır. Kavramlara ilişkin tartışma alanları ilk olarak Avrupa'nın gelişmiş ülkelerinde açılmıştır. Zamanla kavramlar dünyanın geri kalanında da yeni tartışma alanlarının açılmasını sağlamışlardır. Sosyal dışlanma; işsizlik, yoksulluk, sosyal ve siyasal hakların düşüşüyle ilişkilendirilmektedir. Bu koşullar altında orta sınıflar, sosyal dışlanmanın öznesi haline gelmişlerdir. Benzer şekilde orta sınıflar yeni toplumsal hareketler kavramının da öznesidirler. Bu çalışmanın amacı, aynı özneye sahip sosyal dışlanma ve yeni toplumsal hareketler kavramları arasındaki ilişkiyi açıklamaktır. Bu hedefle 2008 Krizi sonrası yükseliş gösteren dört yeni toplumsal hareket deneyimi (Yunanistan-Öğrenci İsyanları ve Genel Grevler, Ortadoğu ve Kuzey Afrika-Arap Baharı, İspanya-Öfkeliler Hareketi, Amerika Birleşik Devletleri-İşgal Et Hareketi) detaylı bir şekilde değerlendirilmiştir. Bu deneyimler gerekçeleriyle, gelişim süreçleriyle, ayırt edici özellikleriyle ve nesnel sonuçlarıyla birlikte açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Neo-liberalism, which is forming the ideoloy of globalization process, has created an enormous deprediation in the social domain. This deprediation has led to the decline of social and political rights. During this process, social exclusion and new social movements has became the one of the most discussed concepts in the field of social policy. The development of these concepts began in the late 1960's. The discussion areas for these concepts opened in the developed countries of Europe initially. In time these concepts has bring new discussion areas for the rest of the World. Social exclusion has associated with the unemployment, poverty and the regression of social and political rights. Under these circumstances the middle classes has become the subject the of social exclusion. Similarly, middle classes are also the subject of the new social movements too. The aim of this study, explaining the relation between the social exclusion and the new social movements, which have the same objects. With these target, four social movement experience (Greece-Student Riots and General Strikes, Middle East and North Africa-Arab Spring, Spain-The Indignados, United States of America-The Occupy Movement) which scale up after the 2008 Crisis examined in detail. These experiments dealed with the reasons, development process, distinctive features and objective results.