Girişimciliğin ölçülmesi: Türkiye için bölgesel girişimcilik endeksi önerisi
Measurement of entrepreneurship: A proposal for regional entrepreneurship index for Turkey
  1. Tez No: 358704
  2. Yazar: MUSTAFA CANER MEYDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
İlk kez 1700'lerde ortaya çıkan girişimcilik kavramı, hızlı sanayileşme, küreselleşme, bölgeselleşme ve yerelleşme sürecinde yaşanan sosyo-ekonomik gelişmeler ve bilgiye ulaşmayı kolaylaştıran teknolojik gelişmeler sonucunda önemini giderek artırmaktadır. Bunlara ilaveten günümüzde birçok teorisyen klasik teoremdeki üç üretim faktörünün (emek, sermaye, doğal kaynaklar) yanında girişimcinin de bir üretim faktörü olduğunu kabul etmektedir. Ekonomilerin dışa açılması ve piyasaların serbestleştirilmesiyle, girişimciler toplumsal değişimin temel aktörlerinden biri haline gelmiştir. Bu nedenlerle, girişimcilik kavramı akademik, bürokratik, siyasi ve iş çevrelerinde önemli bir yer tutar hale gelmiştir. Bu çalışmanın amacı; girişimcilik kavramının günümüz ekonomik hayatındaki öneminin ortaya konulması ve buna bağlı olarak il ve bölgelerin girişimcilik seviyelerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilebileceği bir endeks oluşturulmasıdır. Bu kapsamda, girişimcilik kavramı detaylı olarak ele alınmış, Türkiye'de ve dünyada girişimciliğin mevcut durumu ortaya konulmuş ve son olarak, iyi uygulamalar ışığında ülkemiz için il ve bölgeler bazında sağlam temel bileşenler analizi yöntemiyle girişimcilik endeksi oluşturulmuştur. Bu çalışma ile Türkiye'de il ve bölge bazında girişimcilik ilk defa analiz edilerek değerlendirilmiştir. Çalışmanın bulgularına göre, doğudan batıya gidildikçe girişimcilik seviyesinin yükseldiği ve girişimciliğin eğitim, istihdam, dış ticaret kapasiteleri gibi sosyo-ekonomik faktörlerden etkilendiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of entrepreneurship, which was first emerged in the 1700s, is becoming increasingly important, by means of rapid industrialization, socio-economic developments in globalization, regionalization and decentralization processes, and also technological developments that facilitate access to information. In addition, today, many theoreticians agree that apart from the three factor of production (labour, capital and natural resources) of the classical theorem, entrepreneur is also a factor of production. By the opening up of economies and the liberalization of markets, entrepreneurs became one of the main actors of the social change. For these reasons, the concept of entrepreneurship has begun to take important place in the academic, bureaucratic, political and business circles. The aim of this study is to emphasize the importance of entrepreneurship concept for today's economic life, and correspondingly, to create an index, for evaluating cities and regions comparatively with regards to entrepreneurship. In this framework, entrepreneurship concept is discussed in detail, general situation of entrepreneurship is assessed both for Turkey and for the world, and finally, in the light of best cases, an entrepreneurship index is created for cities and regions in Turkey by using robust principal components analysis method. By this study, entrepreneurship is assessed on city and regional basis for the first time in Turkey. As a result of the study, it is concluded that entrepreneurship level increases from eastern to western regions of Turkey and entrepreneurship is significantly affected by socio-economic factors such as education, employment, foreign trade capacity.