Hastanelerde hasta memnuniyeti ile hasta sadakati arasındaki ilişki: Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi örneği
Patient satisfaction and commitment in healthcare. Case study: Gazi University Hospital
  1. Tez No: 358707
  2. Yazar: FÜSUN ÜZÜMCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELGİN AYDINTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, İşletme, Hospitals, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tezin amacı hastanelerde hasta memnuniyeti ve sadakati arasındaki ilişkinin ne kadar önem taşıdığını öncelikle teorik bir çerçeve çizerek, daha sonra da bunun bir üniversite hastanede uygulamasını yaparak ortaya koymaktır. Hasta sadakati, devamlı memnuniyetin oluşturulmasıyla işletmelerin kazanabileceği bir unsurdur. Memnuniyet sağlanması beraberinde ağızdan ağza iletişim yoluyla potansiyel hastalara memnuniyetin iletilmesi ile işletmeler rakipleri karşısında daha avantajlı hale geleceklerdir. Yapılan bu araştırma ile bu üstünlüğün nasıl kazanılacağı ve hasta sadakatinin kazanılması halinde işletmeler getirileri tartışılmıştır. Uygulama aşamasında ise Ankara'da belirlenen bir üniversite hastanesinde yapılan anket çalışması ile hasta (müşteri) memnuniyeti sağlanarak hasta sadakati oluşturulması için en önemli olan unsurlar belirlenmeye çalışılmıştır. Yapılan analiz ve değerlendirmeler sonucunda, yeni hasta kazanmak kadar mevcut hastaları korumanın da önemli olduğu, müşteri sadakatinin sağlanmasında etkili olan değişkenlerin hastadan hastaya farklılık gösterebildiği, hasta sadakatinin sağlanmasında hasta memnuniyetinin önemli olduğu, hasta sadakatinin hastalarla sürekli iletişim içinde bulunarak kazanılabileceği gibi sonuçlara ulaşılmıştır. Ayrıca doktor ile hasta ilişkisinin yardımcı personelin ilgi ve nezaketinin, doktorların tanınmış ve güvenilir olması hasta sadakati için önemli olduğu ortaya konulmuştur. Anahtar Sözcükler 1. Hizmet 2. Sağlık Hizmetleri 3. Hastane 4. Hasta (Müşteri) Memnuniyeti 5. Hasta Sadakati
Özet (Çeviri)
This thesis aims to demonstrate the importance of patient (customer) satisfaction and commitment in healthcare, primarily rawing a theoretical framework, then applying it to a university hospital. Management can earn patient commitment through consistent satisfaction. Satisfaction will bring advantages to the businnes if the managements can transmit satisfaction to potential patients via increasing the marketing level communication from mouth to mouth. In the application process, a university hospital in Ankara has been chosen and via conducting questionnaire to the patients, the important factors in creating patient commitment and patient satisfaction have been determined. The results of the questionnaire suggest that the relationship between doctor and the patient, politeness and involvement of the staff, and the popularity and reliability of the doctor are determining factors in patient satisfaction and commitment. Key Words 1. Service 2. Healthcare 3. Hospital 4. Patient satisfaction 5. Patient commitment