Özel sağlık kuruluşlarında hasta sadakatinin hastane web bilişim sistemlerinin kullanılabilirliği açısından değerlendirilmesi: Ankara'da bir özel hastane örneği
The evaluation of patient loyalty in private health institutions in terms of the availabilty of hospital information systems: A sample of a private hospital in Ankara
  1. Tez No: 534163
  2. Yazar: FEYZA ŞENAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
İletişim aracı olarak kullanılan web siteleri hayatımızın her alanında karşımıza çıkmakla beraber sağlık kurumlarında özellikle özel sağlık kurumlarında hastaların hastaneye gelmeden birçok bilgiyi edinecekleri bir tanıtım aracı rolündedir. Potansiyel müşteri kitlesinin hastaların oluşturduğu özel sağlık kuruluşları web bilişim sistemleri sayesinde birçok alanda tanıtımlarda bulunurken, aynı zamanda sahip olduğu, iyi ilişkiler geliştirdiği hasta kesiminin de hastaneyi tercihinde devamlılığını sağlamak amacıyla web sayfalarını etkin olarak kullanmaktadırlar. Bu çalışma, hasta sadakatinde WEB bilişim sistemlerinin kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla“WAMMI - WEB Kullanılabilirlik”ve“Hasta Sadakati”anketlerinden yararlanılmıştır. Araştırmada hasta sadakati anketi tek boyutta incelenmiş iken; WEB kullanılabilirlik anketi kullanışlılık ve kontrol, memnuniyet, etkililik ve etkileyicilik ve öğrenilebilirlik boyutlarında incelenmiştir. Anket içerisinde yer alan ifadelerin güvenirliğini belirlemek amacıyla Cronbach Alpha iç tutarlılık katsayısı değeri incelenmiş ve bu değer WAMMI-WEB Kullanılabilirlik anketinde yer alan ifadelerde 0.85; hasta sadakati anketinde yer alan ifadelerde 0.95 olarak tespit edilmiştir. Bu doğrultuda, Ankara ilinde hizmet veren özel bir hastaneye başvuran toplam 312 kişi üzerinde anket uygulanmıştır. Bu çalışmada uygulama sonucunda elde edilen verilerin çözümlenmesinde, Bağımsız Örneklem T-Testi, Tek Yönlü Varyans (ANOVA) Analizi ve anket içerisinde yer alan boyutların birbirleri ile olan ilişkilerinin yönünü ortaya koyan korelasyon analizine yer verilmiştir. Araştırma sonucunda cinsiyet, yaş, öğrenim düzeyi, medeni durum, gelir düzeyi değişkenleri ile hasta sadakati ve web bilişim sistemlerinin kullanılabilirliği arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülürken; hasta sadakati ile WEB bilişim sistemlerinin kullanılabilirliği, kullanışlılık ve kontrol faktörleri, memnuniyet faktörleri, öğrenilebilirlik, hastaneye gelme sıklığı ve hastane web sitelerine verilen önem derecesi arasında anlamlı bir ilişki (r:-0,036) olduğu ortaya çıkmıştır. Son olarak, hasta sadakati ile Etkililik ve etkileyicilik faktörleri arasında anlamlı bir ilişki olmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Web sites that are used as communication tools, appear in every aspect of our lives, and in health institutions, especially in private health institutions, they have a role of a promotional tool through which patients get a lot of information before they come to the hospital. With the help of web sites, private health institutions, whose potential customers are patients, can both make advertisements in many different areas and also use the web pages effectively to ensure the continuity of the hospital preference of the patients with whom they have developed good relationships. This study was conducted to evaluate the availability of WEB information systems in patient loyalty. For this purpose,'' WAMMI - WEB Usability“and”Patient Loyalty'' - questionnaires were used. While the patient loyalty survey was examined in one dimension; The WEB usability questionnaire was examined in terms of practicality/usability and control, satisfaction, effectiveness and learnability. In order to determine the reliability of the statements in the questionnaire, Cronbach Alpha internal coefficient of existence value was examined and this value was 0.85 in the statements in WAMMI-WEB Usability Questionnaire and was 0.95 in the statements of Patient Loyalty Questionnaire. Accordingly, this questionnaire was conducted to totally 312 people who consulted to a private hospital which provides health service in Ankara. In this study, to analyse the data which is obtained as a result of the conduction of the questionnaire, Unpaired T-Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA) and Correlation Analysis which proves the relationship between the dimensions in the questionnaire, were conducted. As a result of the research, it was found/presented that, there was no significant difference between gender, age, educational level, marital status, variables of level of income and patient loyalty and availability of WEB information systems but there was a significant relationship between patient loyalty and the availability of WEB information systems, usefulness and control factors, satisfaction factors, learnability, frequency of hospital visits and the importance which is given to hospital websites (r: -0,036). Finally, it was also found/presented that there was no significant relationship between patient loyalty and effectiveness.