Bazı triticale çeşitlerinin stabilitesi üzerinde araştırmalar
- Tez No: 35871
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Bu çalışmada, stabilite parametrelerini karşılaştırmak amacı ile ele alınan, Eronga- 83, Juanillo-97, Beaguelita, Tarasca-87, Rhino“S”, PTR“S”/PM)“S”, PET7717//MZA/BN“S”/LM, Balcalı, Yavaros- 79, Menemen- 88, Ures- 81 ve Cumhuriyet gibi 12 triticale ve buğday genotipinin, 1991-1992 yıllarında, Bornova, Menemen Çiftlik ve Menemen Araştırma Enstitüsü arazilerinde yürütülen verim ve verim komponentleri denemelerinden, elde edilen parsel verileri kullanılmıştır. İki yılda 3 ayrı yerde kurulan denemelerde elde edilen verileri, yerler ve yıllar üzerine birleştirerek varyans analizi, Genotip x çevre şeklinde oluşturulan iki yanlı tablodan; regresyon katsayısı, t- testi, verim ortalamaları sıralaması gibi dokuz stabilite kriteri hesaplanmıştır. Araştırmamızdan elde edilen sonuçlar aşağıdaki gibi özetlenmiştir, 1. Araştırmada, verim ve 8 verim komponenti yönünden incelenen buğday Ye tiriticale genotiplerinde, Genotip x Yer, Genotip x Yıl Ye Genotip x Yer x Yıl interaksiyonları istatistik! anlamda önemli bulunmuştur. 2. Buğday ve tiriticale genotip terinin denenen çevre koşullarına stabilitelerini belirleyen ana unsur, her genotipin çevrelerle yarattıkları Genotip x çevre interaksiyon etkileri olmuştur. 3. Çalışmamızda kullanılan stabilite parametrelerine verim yönünden Eronga- 83 genotipi denenen bütün çevrelere iyi adaptasyon göstermiştir. 4. Çalışmamızda kullanılan stabilite parametrelerine göre bindane ve hektolitre ağırlığı yönünden buğday genotipleri triticale genotiplerine göre daha stabil bulunmuşlar, diğer özellikler açısından ise triticale genotiplerinin adaptasyonları daha iyi bulunmuştur. 5. Stabilite parametreleri üzerinde durulacak olursa, Finlay ve Wilkinson (1963) ile Perkins ve Jinks (1968), Baker (1969) Ye Eberhart ve Russell (1966) arasında regresyon katsayıları yönünden matematiksel bir ilişki bulunduğu görülmüştür. Bu ilişki bi=l+Bi şeklindedir.6. Fiıüay ve Wilkinson (1963)'a göre regregyon katsayısı tahmininin Perkins ve Jinks (1968) ve Baker (1969)'a göre daha kolay olduğu dikkate alınırsa, özellikle çok sayıda genotip denendiğinde, regresyon katsayısına, regresyondan olan sapmaların varyansı da bir kriter olarak eklenmesi ile daha uygun bir stabilite yöntemi olabileceği önerilebilir. 7. Verim yönünden Eronga- 83, m2'de başak yönünden Ures- 81 ve başakta' dane sayısı özelliği yönünden de Taraşça- 87 genotipleri tüm parametrelere göre stabil genotipler olarak bulunmuştur. 8. 6 ve 7 nolu genotipler olan PTR“S”yPND“S”ve PET7717//MZA /BN“S”/3/ BOR“S”/LM genotipleri tüm stabilite parametrelerine göre iyi adaptasyon göstermeyen genotipler olmuşlardır. 9. Francis ve Kannenbert (1978)'in Sı2 ve CV kriterlerine göre, 9 özellikten 5 tanesinde aynı sonuca varılmış, verim de dahil olmak üzere 4 özellik için ayrı ayrı genotipler stabil bulunmuştur. 10. Bu araştırmada Wricke (1962)'nin ekovalans (W2), Eberhart ve Russell (1966), Perkins ve Jinks (1968) ve Baker (İ969)'m regresyondan sapma (S2), Hanson (1970)'un öklit uzaklığı (DO ve Shukla (1972)'nın stabilite varyansı (oı2) parametreleri arasında kendi içlerinde sıralanışları ile çok yakın bir paralellik gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
100 SUMMARY In this study which is made for comparing stability parameters, on seven triticals and five wheat genotypes (Eronga- 83, Juanillo- 97, Beaguelita, Tarasca- 87, Rhino“S”, PTR“S'7 PND ”S“, PET 7717// MZA// BN ”S“// 3// BOR ”S“/LM, Balcali, Yavaros- 79, Menemen- 88, Ures- 81, Cumhuriyet), pilot yields were used in trials which, were made in Menemen, Bornova and Research Institue Menemen, between 1991- 1992. In two years measured plot yields in united over locations and years in trials, which had been set up in three different locations nine stability parameters had been calculated, such as; Analysis of variance, t- test, regression coefficient, the standart error. These data is derived from to- way table Genotype x Environment Investigation results are summarized below: 1. At trials in observed tritical and wheat genotypes for yield and yield components, Genotype x Location, Genotype x Location x Years interactions were found statistically importent. 2. The main factor determinens the stability of tritical and wheat genotypes to environmental conditions of each genotype. 3. According to nine stability methods, which were used in this research, Eronga- 83 has good adaptation for all locations. 4. According to stability parameters. Wliic were used in this research, wheats genotypes are found more stabil than tritical genotypes for test weight and kernel and According to another components also, it is best found adaptations of tritical genotypes. 5. Based tested on the evaliation of the stability parameters there can be a mathematical relationship between the Finlay and Wilkinson (1963), the Perkins and Jinks (1968) and the Baker (1969) in terms ot regression coefficients as the fallowing; bp 1+Bilöl 6. If this is taken into considaration that according to Finlay and Wilkinson (1963) estimate of regression coefficient is easier than that of Perkins and Jinks (1968) and Baker (1969); it can be suggested that variance of deviations from regression should be addet to Finlay and Wilkinson's (1963) regression coefficient as a criter, aspecially when'genotypes are guite alot '. 7. They are found as stable genotypes such as Eronga- 83 for yield, Ures- 81 for ear per m2, Tarasca- 87 for grain number per ear. 8. Genotypes number of 6 and 7 which is PTR ”S“/ PND ”S“ and PET 7717// MZA// BN ”S“// 3// BOR ”S"/LM, haven't good adaptation for all stability parameters. 9. According to Sj2 and CV enters of Francis and Kannenbert (1978), Same genotype is found stabil for five components, for another four components which includes yield, different genotypes are found stabil. 10. In thfs research, there is very close paralelisin about enumerating in their own structures among these parameters; Wricke (1962)'s ecovalans (W2), Eberhart and Russell (1966), Perkins and Jinks (1968) and Baker (1969)'s regressions coefficient deviation (S2d), Hanson (1970)'s euclid distance (DO and Shukla(1972)'s variance of stability ( a2). HSSptJB