Ege bölgesinde alım-satımı yapılan yem katkı maddeleri
  1. Tez No: 35872
  2. Yazar: HAKAN KIYAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASIM KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET. Bölgemizde yem katkı maddesi üretimi yapan birçok kuruluş vardır. Bunlardan 3 ü (Roche, Kartal Kimya ve Vitaform) bölge pazarının büyük bir kesimini eline geçirmiş durumdadır. Diğer küçük kuruluşların pazar paylan oldukça düşük olduğundan kendilerince üretimi yapılan ön karışımlar üzerinde durulmamıştır. Bu tez kapsamında yem katkı maddeleri öncelikle vitaminler, amino asitler, mineral maddeler, antioksidanlar, renk maddeleri, antibiyotikler, enzimler ve koksidiostatlar olmak üzere bir sınıflamaya tabi tutulmuş ve daha sonra bunlar hakkında genel bilgiler verilmiştir. Hazırlanan ön karışımlar her hayvan grubu, hatta farklı gelişim dönemlerindeki aynı hayvan grupları için etkicil madde içerikleri incelenerek, yem yasası ile olan uyum düzeyleri karşılaştırılmış ve yasaya uygun olamayanlar çizelgeler halinde ayrı ayrı belirlenmeye çalışılmıştır. 57
Özet (Çeviri)
SUMMARY There are a lot of large establishments producing feed additives in our region. Three of them ( Roche, Kartal Kimya, Vitaform )have captured a great portion of the reginol market. Since the market shares of other smaller establishments ( Topyem, Yemta... ) are cconsiderably little, the premix produced by these haven't been dealt with. Within the scope of this thesis, feeed additives are classified as vitamins, minerals, amino acids, antioxydants, pigments, antibiotics, enzyms and cocccidiostates and later general information about these has been given. Effective substance contents of the premix that were prepared were studied for each animal group, even for the same animal group of different development phases and their correlative levels were compared with the feed laws. Those that feel againts the laws were tried to be determined in tabular form. 58