Fourier analizi ve gürültü
- Tez No: 35870
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
11 ÖZET Gürültünün matematiksel ve fiziksel çözümünü yapmada, fonksiyon grafiklerinin ve sinyallerin analizi önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışmamızda, gürültü ve gürültüye neden olan sesin ne olduğu, fiziksel olarak tanımlandı. Daha sonra gürültü analizi için kullanılan Fourier Serileri ve Fourier Dönüşümleri tanıtıldı. Ses kayıt cihazı ile farklı ortamlardan almış olduğumuz gürültü kayıtlarını, bilgisayar sistemi aracılığıyla sinyale dönüştürerek, gürültü ortamlarının grafiklerini ayrı ayrı inceledik. Bu inceleme sonucunda araştırma kapsamı içine alman ortamlardan en çok gürültülü ortamın hava alam, en az gürültülü olarım ise matbaa ortamı olduğu tesbit edildi. Ayrıca grafiklerin frekans ve genlik bakımından incelemeleri yapıldığında, her bir ortam için elde edilen sonuçların, daha önce bu konuda yapılan çalışmalardan elde edilen sonuçlarla uyum içinde olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Analysis of function graphics and signals occupies a considerable place in carrying out mathematical and physical solution of noise. In this study, noise and what is the sound that leads to noise was physically defined. Later on, Fourier Series and Fourier transformations, used for noise analysis, were introduced. Having transformed noise records taken from different environments by sound recording device into signals through computer system, we investigated the graphics of different environments separately. As a result, it was determined that the most noisy environment was that of air-port, while the least one was that of printing office. In addition, when the graphics were examined from the view-point of frequence and amplitude, the results obtained for each environment were seen to be in conformity with those obtained in the earlier studies.