Türkiye'de il belediye hizmetlerinin dış kaynak kullanımı (outsourcing) yoluyla gerçekleştirilmesinin ekonomik etkileri (Çorum Belediyesi örneği)
Economic effects of implementation of municipal services through outsourcing city municipalities in Turkey (Çorum Municipality case)
- Tez No: 358750
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ KONUKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Günümüzde belediyeler gerek değişen ekonomik süreç ve gerekse siyasi, soysal vb. nedenlerle belediye hizmetlerini sunarken alternatif yöntemler aramaktadırlar. Araştırmada belediye hizmetlerinin sunumunda belirtilen alternatif yollardan biri olan dış kaynak kullanımı üzerinde durulmuştur. Araştırmada öncelikle dış kaynak kullanımının dünyada ve ülkemizdeki uygulama biçimi ve yasal süreç hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra Çorum Belediyesi'nde belediye hizmetlerinin dış kaynak kullanımı yolu ile gerçekleştirilmesinin ekonomik etkileri açıklanmıştır. Araştırmanın sonunda ulaşılan bulgular şunlardır: Birincisi; Çorum Belediyesi'nde belediye hizmetlerinin sunumunda dış kaynak kullanımı neticesinde hizmet sunum maliyetleri düşmektedir. İkincisi; Çorum Belediyesi'nde belediye hizmetlerinin sunumunda dış kaynak kullanımı neticesinde hizmet kalitesi ve hizmetlerden yararlananların memnuniyet dereceleri olumlu olmuştur. Üçüncüsü; Çorum Belediyesi'nde belediye hizmetlerinin sunumunda dış kaynak kullanımı neticesinde hizmeti sunan personelin memnuniyet dereceleri istihdam şekillerine göre farklılık arz etmektedir. Dördüncüsü; Çorum Belediyesi'nde belediye hizmetlerinin sunumunda dış kaynak kullanımı konusunda; belediyenin yönetici personeli genel olarak olumsuz görüş bildirmektedir.
Özet (Çeviri)
Today municipalities are in the process of changing economic, political, generic and similar municipal services while looking for alternative methods of reasons. We put emphasis on outsourcing, which is one of the alternative ways of offering the municipal services. Firstly, information has been given on what is outsourcing, manner of implementation in our country and the legal process. Then, economic effects of implementing the municipal services in Çorum Municipality by means of outsourcing have been explained. Findings in consequence of our study include: First, in Çorum Municipality costs of servicing have been reduced as a result of outsourcing while offering the municipal services. Second, in Çorum Municipality quality of services and satisfaction level of the beneficiaries have been positive as a result of outsourcing while offering the municipal services. Third, in Çorum Municipality satisfaction levels of servicing staff differ in accordance with their employment area as result of outsourcing while offering the municipal services. Fourth, in Çorum Municipality administrative officers generally express a negative opinion about outsourcing while offering the municipal services.