Satın alma noktası tadım stantlarının tüketici davranışlarına etkisi üzerine ampirik bir uygulama
The effect of point of purchase tasting stands on consumer behaviour: an empirical study
- Tez No: 358749
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN PARILTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada satış tutundurma unsurlarından biri olan satın alma noktası tadım stant uygulamalarının satışları ve tüketici davranışlarını nasıl etkilediğini görmek amaçlanmıştır. Bu kapsamda tadım stant personeli kılığındaki araştırmacı doğrudan ve gizli gözlem yöntemiyle tadım gerçekleştiren tüketicilerden veri toplanmıştır. Satın alma ile cinsiyet, yaş, yanında çocuk bulunması, beğenme, geçmiş deneyim ilişkisi ki kare testleriyle incelenmiştir. Sonuç olarak tadım sonrası satışları etkileyen tek faktörün yaş olduğu, diğer faktörlerin satın almayı etkilemediği ortaya çıkmıştır. 35-44 yaş aralığındaki tüketicilerin tadım sonrası satın alma oranları yüksek iken 7-24 yaş aralığında tadım sonrası satın alma oranlarının oldukça düşük olduğu görülmüştür. Bunun yanında din, iletişim, sağlık, satın alma grupları ve mamulle ilgili çeşitli gözlem sonuçları da elde edilmiştir. Ayrıca perakendeci satış rakamlarına bakılarak satışların 10,8 kata kadar arttığı, ancak bu artışın tadım uygulamasından sonra tekrar eski haline döndüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The objective of the study was to investigate the influence of point of purchase tasting stands on sales and behaviour among consumers. Observation datas are collected in a secret by researcher who acts as retailer staff. Relations between sales and age, gender, shopping with child, finding product tasty, past experience are investigated.After Chi-square analysis, it is found that only age has significant relationship with sales. 35-44 aged consumers are willing to buy after taste while 7-24 aged are not. There are some information was gained about religion, communication, health, purchase groups, and products itself during observation. Alsosales volume increased as much as 10,8 times during the time of tasting. It is seen that effect of tasting stand in sales sharply decreased soon after tasting activity.