Türkiye'de kamulaştırmasız el atma kavramı ve davaları
De facto expropriatis according to the Turkey and cases
  1. Tez No: 358756
  2. Yazar: AYŞEGÜL EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÜNSAL ERMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Mülkiyet hakkının yasalarda belirlenen sınırlama ölçülerine uyulmadan sınırlanması, diğer bir değişle mülkiyet hakkına hukuksal koşulları olmadığı halde el atılması doktrin ve yargı kararlarında“kamulaştırmasız el atma”veya“fiili kamulaştırma”şeklinde ifadesini bulmuştur. İlaveten idarelerin özel mülkiyette bulunan taşınmazları kamulaştırmasız el atma şeklindeki fiilleri hukuka aykırıdır. İdarelerin söz konusu eylemleri tüm dünya hukuk devletleri tarafından da desteklenmemektedir. Diğer taraftan da idarelerin bu tür eylemleri haksız fiil de teşkil etmektedir ve idare bu tür eylemleri kanuni prosedürler çerçevesinde yapmaktadır. Bu konu ile ilgili en son düzenleme 2013 yılında yapılmıştır. Artık başvuranlar veya başvurucular kamulaştırmasız el atma ile ilgili olarak bu yeni değişiklikler çerçevesinde hareket etmeleri gerekmektedir
Özet (Çeviri)
The interventions on the property right in spite of absence of legal grounds are expressed as“de facto expropriations”in the doctrine and case law. İn addition, the departure of the consept of“sezing without expropriation”is sezing immovable properties by administration without expropriation in accordance with extablished rules as if expropriated by the admistration de facto. Since, it is an intervention to the property right that goes ahead of the limit,“seizing without expropriation”can not be precisely accepted by any legal system on the earth. This status is wrong because legal system's gool protect the human rights. On the other hand, seizing without expropriation is a different type of tortues act of the administration. Because the appeals to the administration responsible and liable to compansate the person. So that the appeals to the administration yield no result“seizing without expropriation”cases have to be solved by judical process. However 2013 years legal chop and changes, previous arrangements expungement. Anymore administration of office and applicant or applicants must to abide act this new legal chop and changes.