Hemşirelerin sağlık sistemindeki konumu ve hukuki sorumlulukları
The position of nurses in health care system and their legal liabilities
- Tez No: 358755
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Hukuk, Nursing, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Hemşire, sağlık hizmeti görülürken, hasta ile en uzun süre ve direkt etkileşimde bulunan sağlık personelidir. Literatürde hekimlerin hukuki sorumlulukları üzerinde sıkça durulmuş olmasına rağmen hemşirelerin hukuki sorumluluğuna pek fazla değinilmemiştir. Hemşirelerin mesleki uygulamalarının birçoğu, kişinin vücut bütünlüğüne yapılan birer tıbbi müdahaledir. Dolayısıyla bu uygulamalar tıbbi müdahalenin hukuka uygunluk şartlarını taşımalıdır. Hemşirenin mesleğini uygularken yaptığı tıbbi hatalar (tıbbın kötü uygulanması, malpraktis) hemşirenin tazminat ödemesine, disiplin cezası almasına hatta hapisle cezalandırılmasına yol açabilir. Bu tez çalışmasında, hemşire ile hasta arasındaki ilişkinin hukuksal niteliği ve hemşirelik uygulamaları nedeniyle, hastanın zarar görmesi durumunda, meydana gelen hukuki sorumluluğun esasları incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The nurse is the health care personnel who is in direct touch with the patient for the longest amount of time while providing the health care service. Despite the fact that the legal liabilities of the physican has been a primary focus in the litterature, those of the nurse have not been adressed much. Many of the professional practices of the nurse are medical interventions effecting the phsysical integrity of the person. Therefore; these medical practices should be in compliance with the medical law. Medical errors made by the nurse (poor implementation of medical practice, professionnal errors, malpractice etc..) during the health care service might result in the fact that the nurse can pay a legal compensation, receive a disciplinary sanction or even be subject to an imprisonment. In this thesis, the legal nature of the relationship between the nurse and the patient and the grounds of legal liabilities of the nurse in case of damage to the patient incurring from the nursing practices are examined.