Hareket bilinçli, güvenilir tasarsız ağ yönlendirme protokolleri
Mobility aware, reliable ad hoc routing protocols
  1. Tez No: 166784
  2. Yazar: FEHİME TÜFEKÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FEZA BUZLUCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
HAREKET BİLİNÇLİ, GÜVENİLİR TASARSIZ AĞ YÖNLENDİRME PROTOKOLLERİ ÖZET Günümüz iletişiminin önemli bir parçasını oluşturan kablosuz ağların kullanımı üstel olarak artmaktadır. Bu ağların bir kolu olan tasarsız ağlar da akademik dünyada çok ilgi çeken bir çalışma alanıdır. Tasarsız ağlar çok adımlı, alt yapışız ve genellikle hareketli düğümlerden oluşan kablosuz ağlardır. Bu ağlarda düğümler hem diğer düğümlerle iletişim kurarlar hem de paketleri ileterek yönlendirici görevi görürler. Tasarsız ağlar askeri, arama kurtarma, konferans salonu, ofis, kampus, üniversite ve şehir ağlarında kullanılmaktadırlar. Tasarsız ağlarda bir altyapının mevcut olmaması, düğümlerin hareketli olması, güç kapasitesinin ve bantgenişliğinin kısıtlı olması bu ağların en büyük problemleridir. Özellikle düğümlerin hareketliliği topolojinin sık sık değişmesine ve kurulan yolların bozulmasına neden olmaktadır. Bu durum da etkili bir yönlendirme protokolünün kullanımını gerektirmektedir. Tasarsız ağlarda kullanılan yönlendirme protokolleri daha çok en kısa yol bulma esasına dayanmakta, düğümlerin hareketliliğini hesaba katmamaktadır. Oysa tasarsız ağ uygulamalarının çoğunda düğümlerin bir kısmı sabittir. Bu uygulamalarda yönlendirme yaparken sabit düğümlerden yararlanılarak paketlerin bu düğümler üzerinden kurulan yollardan iletilmeye çalışılması yönlendirme performansını artıracaktır. Bu tez çalışmasında tasarsız ağlarda yönlendirme işlemini ağdaki sabit düğümler üzerinden gerçekleştiren bir yönlendirme tekniği önerilmektedir. Bu teknik tasarsız ağlarda çok kullanılan DSR ve AODV yönlendirme protokollerine uygulanarak M- DSR ve M-AODV protokolleri oluşturulmuş ve gerçeklenmiştir. Orijinal protokoller ile sunulan protokollerin performanslarını karşılaştırmak için NS 2 simülasyon aracı ile farklı senaryolara göre bir çok simülasyon gerçekleştirilmiştir. Simülasyon sonuçlarına göre önerilen protokollerin paketleri yerine iletme oram daha yüksek, paket düşürme oranı ve uçtan uca gecikmesi daha düşüktür. Önerilen protokollerde yollar daha uzun ömürlü olup yeni yol bulma süreci sayısı daha düşüktür. Sonuç olarak M-DSR ve M-AODV protokollerinin düğümlerin hareketliliğinden daha az etkilenerek daha etkin ve güvenilir yönlendirme yaptıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
MOBILITY AWARE, RELIABLE AD HOC ROUTING PROTOCOLS SUMMARY The use of wireless networks which are an essential part of our communication today is growing exponentially. Ad hoc networks are a class of wireless networks drawing the attention of academic world, industry and governments. Ad hoc networks are multi hop, infrastrucrureless and spontaneous wireless networks which mostly consist of mobile nodes. Nodes in ad hoc networks both act as a router and communicate with other nodes. Ad hoc networks are applied to military, police, disaster recovery, conference room, office, campus, university and city network scenarios. The absence of infrastructure, the mobile nature of the nodes, the limitations on power capacity and transmission range are great challenges of ad hoc networks that require efficient routing. Especcially the mobility of the nodes result in topological changes and breaks in paths making it necessary to use an efficient routing protocol. Ad hoc routing protocols are mostly based on finding the shortest path. They don't consider node mobility. However, some nodes are usually fixed while they are communicating in many ad hoc network scenarios. In these scenarios, routing protocols should benefit the presence of fixed nodes to make a more efficient routing. This thesis proposes a new routing technique which tries to route packets over fixed nodes in the network. Two new routing protocols M-DSR and M-AODV are implemented by applying this technique to DSR and AODV routing protocols. Simulations are performed in order to compare the performance of the original protocols and the proposed protocols according to different scenarios. Simulation results show that the proposed protocols' packet delivery ratio is higher, the number of packet drops is fewer and the average end-to-end delay is lower. Also the paths have longer life times and the number of route discoveries is fewer in the proposed protocols. As a result, M-DSR and M-AODV are more reliable protocols being less affected from the mobility of the nodes. XI