Mehmet Refik Fenmen'de motorlu araçlar
Motor vehicles in Mehmet Refi̇k Fenmen
- Tez No: 358777
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışmada, öncelikle Batı ülkelerinde motorlu araçların icadı ve Türkiye'ye girişleri incelenmiş olup, yurt dışında mühendislik eğitimi alarak ülkesine dönen Mehmet Refik Fenmen'in motorlu araçlarla ilgili olan eserleri tanıtılmaya çalışılmıştır. Fenmen elektrik mühendisi olmasına rağmen fen alanında çeşitli kitap, dergi ve makaleler yayınlamıştır. Kurtuluş Savaşı'ndan iki yıl sonra Cumhuriyetimizin ilk bilim dergilerinden biri olan Fen Âlemi dergisini çıkarmıştır. Bizim çalışmamıza konu olan makalelerin tamamı Fen Âlemi'nde yayınlanan makalelerdir. Daha sonra yayınladığı kitapların birçoğunda bu dergide bahsettiği konuları daha da genişleterek kitaplaştırmıştır. Örneğin transliterasyonunu yaptığımız Amelî Otomobilcilik de bu yayınlardan biridir. Tezimizde Amelî Otomobilcilik kitabının ve Fen Âlemi dergisinde yayınlanan makalelerin diğer kaynaklar ışığında inceleyerek Türk Bilim Tarihindeki yerini ve önemini belirtmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
In this study, the invention of motor vehicles in western countries and their entry into Turkey are analyzed at first, and then the works of Mehmet Refik Fenmen, who studied abroad on motor vehicles and returned to Turkey, are tried to be introduced. Despite being an electrical engineer, Fenmen published several books, periodicals, and articles on science. Two years after the Independence War, he issued Fen Âlemi(Science Realm) which was one of the first science periodicals of the newly established republic. All of the articles analyzed in this study were published in Science Realm. In the books he wrote later he expanded the subjects he covered in the mentioned periodical. For example Amelî Otomobilcilik (Practical Motoring), which we have transliterated, is one the mentioned publications. In our thesis, we have tried to demonstrate the importance for and place within the Turkish Science History of the book titled Practical Motoring and articles published in Science Realm by also consulting other relevant scientific resources.