The entrance of modern optics to Ottoman science
Modern optik biliminin Osmanlı bilimine girişi
  1. Tez No: 409241
  2. Yazar: SENA PEKKENDİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET LEVENT KURNAZ, PROF. DR. İHSAN FAZLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Tarih, Physics and Physics Engineering, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Osmanlı Devleti'nde modern bilimlerin ülkeye girişi askeri hedefler sonucu gerçekleşmiştir. 18. Yüzyılın başından itibaren ilk mühendishaneler kurulmaya başlamış ve yurtdışından hocalar getirilerek bilgi aktarımı sağlanmaya çalışılmıştır. Öte yandan, geniş kapsamlı bir çeviri haraketi başlatılmıştır. Bu çeviri hareketinin öncülerinden biri olan, Mühendishane-i Berri-i Hümayun Başhocası İshak Efendi (d. 1836), Avrupalı kaynaklardan faydalanarak Osmanlıca Mecmua-i Ulum-i Riyaziye (Istanbul 1247-1250/1831-1834) isimli bir eser kaleme almıştır. Mecmua-i Ulum-i Riyaziye Osmanlı Devleti'ndeki ilk pozitif bilimler ansiklopedisi ve de pozitif bilimleri sistematik bir şekilde sunan ilk kapsamlı çalışmadır. Bu eser, öte yandan Batı Avrupa kaynaklarındaki optik bilgileri Osmanlı Bilimine düzgün bir şekilde sunuyor olmasından ötürü itibar kazanmıştır. Bu çalışma modern optik biliminin Osmanlı Bilimine giriş sürecini incelemeyi amaçlamaktadır. Öncelikle, optik biliminin antik çağdan 18. Yüzyıla seyreden gelişimi sunularak modern optik düşüncenin arka planının sergilenmesi hedeflenmiştir. Sonra, Osmanlı Devleti'nde gerçekleşen yeniliklere ve modern bilimlerin ülkeye giriş sürecine odaklanılmaktadır. Optik bilgilerin Batı'dan Osmanlı'ya aktarım sürecinin izini sürmek için Mecmua-i Ulum-i Riyaziye'nin optik bilimine dair olan bölümleri ve Osmanlı Bilim İnsanlarının oluşturduğu optik literatürü incelenmektedir. Çalışma, modern optik kavramklarının Refik Fenmen tarafından ülkeye takdim edildiği 1937 yılında son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In Ottoman State, modern sciences were brought into the country as a result of military targets. The first engineering schools were being established from the beginning of 18th century and foreigner scholars were brought in, to provide the transmission of knowledge. Also a comprehensive translation movement from the West was initiated. One of the pioneers of this movement, Chief Instructor of the Imperial School of Military Engineering, Ishak Efendi (d. 1836), wrote a treatise in Ottoman named Mecmua-i Ulum-i Riyaziye (Istanbul 1247-1250/1831-1834) using European resources. Mecmua-i Ulum-i Riyaziye is the first encyclopedia of positive sciences in Ottoman State and the first comprehensive study to represent positive sciences systematically. It's also credited for its presentation of Western European optical knowledge to Ottoman science properly. This study aims to examine the process of the entrance of modern optics to Ottoman State. Firstly, it presents the development of the science of optics from the ancient ages to the 18th century in order to present the back ground of the modern optical thought. Then, it focuses on the innovations in Ottoman State and the process of the entrance of modern sciences into the country. It examines the chapters of Mecmua-i Ulum-i Riyaziye on optics in order to track down the transmission of optical knowledge from West to Ottoman State and it examines the literature of Optical Work provided by Ottoman scholars. The study concludes in 1937, when modern concepts of optics were introduced into the country by Refik Fenmen.