Nâdir Nâdirpûr ve şiiri
Nader Naderpour and his poems
  1. Tez No: 358783
  2. Yazar: GAMZE OKTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİCABİ KIRLANGIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Biography, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çalışmamızın konusunu, çağdaş İran şiirinin önemli temsilcilerinden biri olan Nâdir Nâdirpûr'un hayatı ve şiirleri oluşturmaktadır. Nâdirpûr, modern dönem şairleri arasında yenilikçilerin ilk safında yer almaktadır, Fars dili ve edebiyatının yanında Batı edebiyatına da hakimdir ve şiirlerinde kullandığı dil ve üslup bakımından çağdaş İran şiirinde önemli bir yere sahiptir. Çalışmamız bir giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde yeni İran şiirinin doğuşu, dönemin siyasi gelişmeleri paralelinde aktarılmaya çalışılmıştır. Birinci Bölüm'de Nâdir Nâdirpûr'un hayat hikâyesi ve eserleri hakkında bilgi verilmiş, İkinci Bölüm'de Nâdirpûr'un şiiri sırasıyla biçim, dil ve üslup açısından incelenmiştir. Bu bölümde şiirinin formundan bahsedildikten sonra şiir dilinin özellikleri ve şiirlerinde en çok kullandığı edebî sanatlar örneklerle açıklanmıştır. Üçüncü Bölüm'de Nâdirpûr'un şiiri içerik bakımından birey, toplum ve tabiat olmak üzere üç başlıkta örnek şiirlerle değerlendirilmiştir. Çalışmamızın son bölümü olan Dördüncü Bölüm'de ise Nâdir Nâdirpûr'un bütün kitapları göz önünde bulundurularak şiirlerinden bir seçki sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The dissertation that is mentioned here is consisted of Nader Naderpour's life and his poems. Naderpour is considered as one of the well-known modern term poets, one of the innovators and a master of Persian Philology as well as Western Literature and he has a great role in modern Persian poetry with respect to the language and the style he used in his poems. The dissertation consists of one introduction and four parts. In the introduction part, the rise of new Persian poems is given in details in parallel with the political developments in that period. In the first part, Nader Naderpour's life and his works are mentioned and in the second part, Naderpour's poem is analyzed in regard to style, language and genre respectively. After the style of his poem is mentioned, the properties of the language in the poem and the most common literary arts that he used in his poems are explained with examples. In the third part Naderpour's poem is analyzed in three titles with regards to content namely individual, society and nature. In the fourth and the last part of this study, an anthology is presented from his poems considering his all books.