Anadolu'da Üst Paleolitik Dönem insanlarının deniz kabuklularını kullanım alanları
Seashell usage areas of The Upper Paleolithic Era humans in Anatolia
  1. Tez No: 358810
  2. Yazar: ŞAFAK PAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKSİN GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Paleoantropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Mollusca dalı çok sayıda üyeye sahip olmakla birlikte, Anadolu'da da karalarda, denizlerde, tatlı sularda ve acı sularda dağılım gösterirler. Özellikle Gastropoda ve Bivalvia sınıfları, nerdeyse tüm Anadolu'da birçok nedenle kullanılmışlardır. Yapılan kazılar sonucunda, tüm Anadolu'da deniz kabukluları, başta beslenme olmak üzere diğer birçok amaçla da kullanılmıştır. Özellikle Akdeniz, Marmara ve Ege kıyılarında yerleşim gösteren topluluklar, deniz kabuklularına ve bu kabukluların bazılarından çıkan boyaya ve bu boya ile boyanmış malzemelerin ticaretine büyük önem vermişlerdir. Süslenme amacı ile ve mezar armağanı olarak ta çok yaygın bir kullanım alanına sahiplerdir. Özellikle Üçağızlı Mağarası'nda süslenme kullanımına ilişkin geniş çalışmalar yapılmış ve halen yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Even though Molluscas have several members they are spread over seas, fresh water, and brackish water in Anatolia. Especially Gastropoda and Bivalvia species were used for many reasons almost all around Anatolia. Excavations showed that all around Anatolia seashells were used for several purposes including nutrition. Especially communities settled around Mediterranean, Marmara, and Aegean shores put great emphasis on seashells and trading of paint which came out of some of these seashells and painted materials. They also had an extensive usage as decoration and sepulchral gifts. Especially there have been extensive studies in Üçağızlı Cave about decorative usage.