İşyerinde psikolojik taciz ile ilişkili değişkenlerin incelenmesi
Examining the variables associated with psychological harassment (mobbing) in the workplace
- Tez No: 358821
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDA BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Gittikçe büyüyen ekonomisiyle, Türkiye'de çalışma hayatına giren bireylerin sayısı hızla artmaktadır. Yeni iş alanları açılmakta, bazıları yok olmakta ve bazıları da yeniden yapılanmaktadır. Bu yerlerin ortak noktaları, insanların yapılacak iş için istihdam edilirken örgütün/iş yerinin amaçları doğrultusunda işbirliği içinde çalışabilmelerinin gerektiğidir. Ancak, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de iş yerlerinde çok uzun zamandır görmezden gelinen veya gizlenen bir psikolojik taciz olgusu gittikçe daha çok açığa çıkmakta ve bu da verimsiz örgütler, mutsuz bireyler yaratmaktadır. Psikolojik tacizin pek çok nedeni vardır. Bu çalışma ile çalışanların işyerlerindeki psikolojik tacize ilişkin algı düzeyleri ile çeşitli değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, 2014 yılında, İstanbul Beykoz Belediyesinde çalışan ve rastgele yöntemle seçilen 150 kişi ile yürütülmüştür. Araştırmanın sonucuna göre, çalışanların genel psikolojik taciz algı düzeyleri düşüktür. Yaş, cinsiyet, medeni durum, çocukların varlığı, çocuk sayısı, eğitim durumu, ekonomik durum, çalışılan sektör, kurumdan memnuniyet duyma, çalışma şekli, haftalık çalışma saati, iş yerindeki konum, çalışma hayatında şiddete maruz kalma durumu değişkenleri çalışanların psikolojik tacize ilişkin algı düzeylerinde anlamlı farklılaşmalara neden olmaktadır. Ayrıca, çalışanların psikolojik tacize ilişkin algı düzeyleri ile kısa semptom envanterinin neredeyse tüm alt boyutları arasında anlamlı ilişki varken, çalışanların psikolojik tacize ilişkin algıları ile öğrenilmiş güçlülük düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki çıkmamıştır.
Özet (Çeviri)
With a growing economy, the number of individuals entering working life in Turkey is increasing rapidly. New business areas being opened, some of them are being destroyed and some restructuring. The main point is people should be able to in cooperation an agreed end. However, as in the entire in world for a long time, psychological harassment cases that ignored or hidden in the workplaces in Turkey are becoming obvious recently. There are many reasons behind the psychological harassment. The aim of this study is to examine the relationship between different variables and the level of employee perceptions of psychological harassment in the workplaces. The research was carried out with 150 randomly selected people working for Istanbul Beykoz Municipality in 2014. According to the results of the study, employees' level of perception of psychological harassment was generally low. Demographics, such as, age, gender, marital status, presence of children, number of children, education level, economic status, the sector of working, being pleased or not about the work , type of work , weekly working hours, job position, exposure to violence in some point of working life cause significant differentiation in employees' perception levels of psychological harassment. In addition, while there were significant relationship between employees' perceptions of psychological harassment levels and almost all subscales of the Brief Symptom Inventory, there was no between significant relationship between employees' perceptions of psychological harassment and, Learned Resourcefulness Schedule.