Kentsel alanlarda yer alan piktogramların bilgilendirme işlevleri ve tasarım açısından incelenmesi
Study of information contained in pictograms found in urban areas in terms of function and design
- Tez No: 358842
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MEMETŞAN YILDIZHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Piktogramın kentsel alanda sık kullanıldığı yerler belirlenerek, piktogram tasarımları örnek çalışmalarla incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde piktogramın tarihsel süreç içinde gelişimi ve tanımı yer almıştır. Piktogramın uluslararası öneme sahip olmasında, yagınlık kazanmasında tasarımcılar, birlikler ve organizasyonlar etkili olmuştur. İlk bölümde piktogram tasarımlarının uluslararası düzeyde tanınması ve standartlaştırılmasında AIGA (Amerikan Grafik Sanatlar Enstitüsü) ve ICOGRADA'nın (Uluslararası Grafik Tasarım Birliği Konseyi) rolü anlatılmıştır. İkinci bölümde piktogramın yönlendirme ve işaretleme tasarımı ile ilişkisi kapsamlı şekilde anlatılmıştır. Olimpiyat oyunlarında piktogram tasarımının nasıl ortaya çıktığı yer almıştır. Hastanelerde piktogram tasarımlarının başarılı olabilmesi için hangi aşamaların uygulandığı araştırılmıştır. Üçüncü bölümde rengin sembol olarak, farklı ülkelerde nasıl kullanıldığı örneklerle açıklanmıştır. Uluslararası sağlık piktogram tasarımlarının gelişim sürecine yer verilmiştir. Kentsel alanlarda yer alan piktogram tasarımları örneklerle incelenirken; bu örneklerde insanların piktogram sayesinde günlük hayatta bilgiye kolay eriştiği belirlenmiş, bilgilendirme işlevi açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study consists of three parts. By determining the urban areas where they are commonly used, pictograms designs were examined with sample works. The first part of the study deals with the the definition and development of pictograms within its historical process. Designers,associations and organizations have been effective in the pictograms acquisition of international importance and prevalence.In the first part the role of pictogram design standardization at the international level and in recognition of the AIGA (American Institute of Graphic Arts) and Icograda (International Council of Graphic Design Association) was explained. In the second part the relationship between orientation and marking design in pictograms is described in a comprehensive manner. The Olympic Games played a part in how pictogram design emerged. The phases which are applied in order for pictogram designs to be successful in hospitals were investigated.In the third part examples are used to explain how colour is used as a symbol in different countries. International health pictogram design has been included in the development process. While examining pictograms situated in urban areas with examples; In theses examples the easy access to information function that pictograms provide was disclosed.