Reklam kampanyası başarısında açıkhava reklamlarının etkisi
The effect of outdoor advertisements in the success of advertisement campaign
- Tez No: 358841
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEMET KARAPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Açıkhava reklamları, reklam mecraları içinde oldukça etkili bir rol oynamaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte reklamcılık ve reklamcılığa hizmet eden mecralar da değişkenlik göstermekte, sürekli gelişmektedirler. Bu gelişime en çok dahil olan açıkhava reklamcılığı oldukça eski medeniyetlere kadar dayanmaktadır. Eski medeniyetlerde kitleler arasında iletişimi sağlayan açıkhava asıları, yeni kanunları halka tanıtmak, haberdar etmek amacıyla kullanılmış, zaman içinde de ticaretin gelişmesi ile oluşan reklamcılık kavramı içinde kendisine yer bulmuştur. Günümüzde her sektörde oluşan çeşitlilik ve rekabet sebebiyle firmalar, reklam kampanyası oluşturma, hedef kitleye mümkün olduğunca sık ve doğru şekilde ulaşabilme telaşındadırlar. Bu sebeple birçok farklı mecra kullanılmakta ve hedef kitleye seslenme amacıyla reklamlar hazırlanmaktadır. Hedef kitleyi yakalamak ve en doğru şekilde etkilemek için oluşturulan reklam kampanyalarında açıkhava reklamlarının oldukça önemli bir yeri bulunmaktadır. Açıkhava reklamlarının doğası sayesinde en ilgisiz kişiler bile yakalanmakta, iletilmek istenilen mesaj etkili şekilde ulaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Outdoor advertisement have been playing a significant role within advertisement media. Whit the developing technology, advertising and media that serve for advertising have been demonstrating veriabilty and developing constanity. Outdoor advertising that gets invoived mostly in this development has dated back to ancient civilizations. Outdoor posters which provide the communication among the masses in ancient civilizations were used to introduce public to new law and inform them about it; and in time outdoor posters have taken place for themselves in the concept of advertising that was formed through development of trading. Companies because of the veriabilty and the competition that arise in each sectors recently are in a rush for formatting advertising campaign and reaching target audience frequently as far as possible and in the correct way. Therefor a lot of different channels are used and advertisements are prepared for the aim of addressing the target audience. Outdoor advertising has a quite important place in advertising campaigns that were created for reaching and impressing the target audience in the most correct way.