Ahmet Ümit'in romanlarında suçlu tipleri
The cri̇mi̇nal chracters i̇n the novels of Ahmet Ümi̇t
  1. Tez No: 358866
  2. Yazar: DUYGU HAMZAOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAKİ BORA HANÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Yüksek Lisans tezi olarak hazırladığımız“Ahmet Ümit'in Romanlarında Suçlu Tiplei”isimli çalışma, polisiye romanlarda suç unsuru, suçun insan ve toplum hayatındaki yeri, Ahmet Ümit romanlarındaki suçlu figürlerin incelenmesi, sonuç ve kaynakça bölümlerinden oluşmaktadır. 1990 sonrası Türk polisiye yazınında özellikle kara roman tarzında eserler kaleme alan Ahmet Ümit, her daim güncelliğini koruyan“suç”olgusunu anlatılarının esas teması olarak belirlemiştir. Suç ve suçun faili birey arasındaki ilişkiyi bir trajediye dönüştürmeyi başaran Ahmet Ümit, popüler bir yazar olarak son dönem polisiyelerin yapı taşlarından birini oluşturu. Romanlarını suçun soruşturması üzerine kurgulayan yazar, yalnızca suçluyu ve suçun niteliğini değil; aynı zamanda onu ortaya çıkaran nedenleri de irdelemektedir. Anlatılarında suçlu olarak özellikle katiller geniş bir yere sahipken yaratılan diğer suçlu tiplemeleri ise yazara polisiye kurgu sağlamada yardımcı olmaktadır. Ümit'in çizmiş olduğu suçlu tiplerinin hepsi, suç işlemek için kendilerince haklı sebeplere sahiptirler. Bu yüzden suçlunun yaptıklarının yanı sıra onu suça iten psikolojik veya sosyal etkenler de önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The study which is called“The criminal characters in the novels of Ahmet Ümit”, we prepared as the thesis of master, consists of crime factor in detective stories, the place of crime in a person's life or in a society the criminal figures in Ahmet Ümit's novels, the conclusion and the bibliography. Ahmet Ümit who has a lot of works in Turkısh Literature especially in the style of the black novel has designed the fact of crime which always keeps up to date as the main theme of this stories. He converts the relationship between the crime and criminal into the tragedy and causes great suprise on his readers in the end of the his fictions so he is important part of the current detective stories with his popularity. The novelist, who edits his novels on the investigation of the crime explicates not only characteristic of the crime and criminal but also its causes. While especially murderers are important his works as a criminal, created criminal characters help the writer to create a detective fiction. All of the criminal characters created by Ümit have a good reason for themselves. So, in addition things which criminal experiences, psychological and social factors that cause crime ar very important.