İnanç turizmi potansiyeli açısından Antakya'nın değerlendirilmesi
The evaluation of Antakya in terms of faith tourism potential
- Tez No: 358865
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇEKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
İnsanoğlu var olduğu günden bu güne yaşadığı yerden başka yerlere seyahat etmiştir. İnsanın ilk seyahatleri önce yeme-içme amaçlı iken, sonra bu seyahatler yeni yerler görme ve keşfetme amacıyla da gerçekleşmeye başlamıştır. İnsanın yeme-içme, görme, keşfetme ve ticaret amaçlı seyahatleri günümüzdeki turizm olgusunun başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Dinlerin ortaya çıkması ile birlikte, insanoğlu inandığı dinin kutsal mekânlarını görmek, ibadet etmek veya hacı olabilmek için seyahatler gerçekleştirmeye başlamıştır. Günümüzde inanç turizmi kapsamında önemli bir yere sahip olan ve inanç turizmi kapsamında her yıl ziyaret edildiği bilinen Antakya, çok sayıda önemli eser ve kutsal mekana sahiptir. Üç ana bölümden oluşan tez kapsamında konu aşamalı olarak ele alınmıştır. Birinci bölümde Turizm ve İnanç Turizminin Kavramsal Çerçevesi incelenmiş, ikinci bölümde ise Antakya'nın Genel Özellikleri, Turizm Potansiyeli ve Antakya'da İnanç Turizmi incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise, yerel halk ve yabancı turistlere yönelik bir anket çalışması yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular ile Türkiye'nin tarihi, kültürel ve inanç hazinesi açısından en zengin şehirlerinden biri olan Antakya ilinin kamu ve turizm sektörü yöneticilerine bölgede inanç turizmi politikalarının geliştirilmesi ve iyileştirilmesine yönelik stratejileri belirleyip uygulamalarına katkı sağlaması açısından öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
People have been traveling from where he lives to other places from the beginning of humankind to this day. People's aim were eating and drinking for the first travels while ago, after seeing new places and discovering these trips began to happen in order. Explore and trade-oriented trips nowadays is considered as the beginning of the tourism phenomenon. Along with the emergence of religion, people wanted to see also the holy places of religious worship, or to perform trips began to be pilgrims. Nowadays, in the context of religious tourism Antakya has many important monuments and sacred places which are visited each year within the scope of faith tourism. For this thesis the subject is handled in stages which consists of three main parts. In the first chapter, the Conceptual Framework of Tourism and Religious Tourism was examined. In the second chapter, the General Properties of Antioch, and Antioch Tourism Potential of Faith Tourism was investigated. The third and final chapter, a survey was made for local residents and foreign tourists. This study is obtained one of the Turkey's historical, cultural and religious wealth of the richest city of Antakya were presented with the findings of the public and tourism sector managers in the area of religious tourism policy development and improvement strategies to identify and contribute to the application in terms of providing recommendations.