Cumhuriyet Üniversitesi Sigara Bıraktırma Polikliniği'nin 'Sağlık Bakanlığı sigara bırakma tedavisi destek programı-2011' uygulamasının değerlendirilmesi
The evaluation of implementation of the Ministry of Health's smoking cessation treatment support program in 2011 by Cumhuriyet University Smoking Cessation Clinical practice
  1. Tez No: 358898
  2. Yazar: SELMAN ERTURHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YELTEKİN DEMİREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Göğüs Hastalıkları, Halk Sağlığı, Family Medicine, Chest Diseases, Public Health
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Sağlık Bakanlığı'nın 2011'deki sigara bırakma destek programı kapsamınca, vareniklin ve bupropiyon ilaçları sigara içicilerine ücretsiz olarak verildi. İlaç seçimi, ilaç destek programı merkezince, sabit bir dağıtım oranını sağlayacak biçimde rastgele yapıldı. Bu durum, vareniklin - bupropiyon başarı oranı karşılaştırması için açık bir deney düzeni oluşturmuştur. Araştırmamızda, ilaç destek programının bırakma başarısı karbonmonoksit (CO) teyitli olarak belirlendi ve bu başarının kullanılan ilaca ve diğer faktörlere göre nasıl değiştiği incelendi. Çalışma grubu; Mart 2011 - Ekim 2011 tarihleri arasında sigara bırakma polikiliniğimize başvuranlardan `üniversite personeli olan 413 kişidir. Bu kişilerin 8'i görüşmeyi kabul etmedikleri için çalışmaya dahil edilemediler. Kişilere bırakma gününden 1 yıl geçtikten sonra araştırmacı tarafından yüz yüze anket uygulandı. Başarı kriteri olarak hastanın sözel bildirimi ve ölçülen CO
Özet (Çeviri)
In accordance with the Ministry of Health's Stopping Smoking Programme of 2011, the medicines of varenicline and bupropion were given to smokers free of charge. The medicines were selected randomly by the medicine support programme centre on the basis of ensuring a stable distribution rate. This situation has led to an open experimental set-up for comparing the success of varenicline and bupropion. Within our study, the smoking stopping success of medicine support programme was carbon monoxide-confirmed and how this success was changed according to the medicine and other factors was examined. The working group consisted of 413 university staff, who are amongst people who had applied to our `smoking cessation clinic' between March 2011 and October 2011. 8 people amongst these were not included within the study as they did not give consent for interview. A face-to-face survey was conducted by the researcher after 1 year following their day of quitting. As success criteria the oral confession of the patient and exhaled CO