Birleşik elemanlarda sıcaklık dağılımı üzerine matematik modellemeler
- Tez No: 35891
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GALİP OTURANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
112 ÖZET Endüstride değişik alanlarda karşılaşılan birleşik elemanlarda sıcaklık dağılımının bulunması konusu, bu çalışmada değişik açılardan incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümü, difüzyon denklemleri başlığı altında ver i İmiş t ir. Bu bölümde ısı denkleminin kuruluşu fiziksel olarak anlatılmıştır. Ayrıca birleşik malzemeler konusu ele alınarak birleşik malzemelerin matematik anlamda oluşturduğu süreklilik formülleri verilmiştir. ikinci bölümde, çalışmada kullanılan temel kavramlar verilmiştir. Literatürden derlenen bu kavram ve bilgiler çalışmanın daha sonraki bölümlerinde kullanılan derlemelerdir. Üçüncü bölüm, çalışmanın önemli kısmını oluşturmaktadır. Bu bölümde önce kurulacak olan modellere hazırlık yapılmış, daha sonra yedi tane model kurularak çözülmüştür. Kurulan modeller ısı üretimi, evaporasyon gibi değişik durumlarla zenginleştirilmiştir. Son olarak verilen 3.1.8'de üç birleşik malzeme hali modellenmiş fakat verilen yöntemle çözümün oldukça güç olduğu sonucuna varı İmiş t ir. Bölümün son kısmında değişkenlerine ayırma yöntemi ile modelleme konusu ele alınmıştır.Burada kurulan problemin spektral teori ile ilgisi belirtilmiş ve oldukça güncel olan Rouche teoremi uygulamada kullanılmıştır. Dördüncü bölümde, sonuç ve öneriler kısmı ile buraya kadar yapılan çalışmaların sonucu tartışılmıştır. Bu bölümde iki malzemeden fazla olan durumlarda nümerik yöntemlerin daha kullanışlı olduğu tesbit i yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
113 SÜMMARY in this thesis, the subject of the existence of temperature distribution in composite mediums faced in different industrial fields is examined from different points of view. The first section of the thesis is given under the top-ic of“Difusion Equations”.In this section, the structure of the heat equation is explained physically.in addition, handling the subject of the composite mediums, the continuity formulas that the composite mediums create in mathematical meaning are given. în the second section, the basic concepts used in the thesis are given.These concepts and information gathered f rom the literatüre are used in the other sections of the thesis. The third section is an important part of the work.In this section, the elementary studies were made f ör the model construction, then seven models were constructed and solved.These models are richened by different situations such as heat generation and evaporation.In the last problem 3.1.8, the condition with three composite medlums is modelled, however it is concluded that with the given method, solution is quite hard. in the last part of that chapter, the subdect of modelling by seperating into variables is discussed.Here, the relation between the constructed model and the spectral theory is stated and the Rouche Theorem which is very current is used in application. The whole studies and results are discussed in the fourth section which contains the results and discussion part of the thesis.it is concluded that the numerical solutions is much more favorable than analytical methods when the composite material has more than two components.