Alabalık ve yılanbalığı örneklerinde tütsüleme işlemi sonucunda oluşan poliaromatik hidrokarbonlarının saptanması
  1. Tez No: 35892
  2. Yazar: F.SELDA ONARAN
  3. Danışmanlar: DR. GÜLDEN OVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
44 ÖZET Bu araştırmada; tütsülenmiş balıklarda gıdalarda bulunan sekiz poliaomatik hidrokarbon (PAH) bileşenin oluşumunda değişik tütsüleme yöntenlerinin ve balık çeşitlerinin etkisinin araştırılması amaçlandırılmıştır. Bu amaçla; farklı yağ içeriğine sahip yılanbalığı ve alabalık örnek olarak kullanılmıştır. Çalışmada, Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Pilot Tesislerinde tütsü buharıyla bütün ve fileto halde tütsülenen ve tütsülenmiş balık üreten bir firmadan direkt ateş üzerinde bütün halde tütsülenmiş olarak alınan örnekler olmak üzere 3 grup örnek kullanılmıştır. Her örnek grubunda balıkların derileri ve yenen kısımları ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Örneklerdeki PAH miktarları Yüksek Basınç Sıvı Kromotografisi (HPLC) tekniği kullanılarak analizlenmiştir. Örneklerde tespit edilen PAH bileşen düzeyleri arasındaki fark % 99 güven aralığında varyans analizi ile istatiksel açıdan incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
45 SUMMARY This study was performed to determine the effect of the applying different smoking conditions and using different types of fish on the formation of eight polyaromatic Hydrocarbon (PAH) components. For this purpose, ell and salmon- trout with different oil contents were used as samples. The fish samples were supplied as smoked hole and filets from the Ege University Food Engineering Pilot Plant. Hole samples smoked by a fish manufacturing plant were also investigated. The edible parts and skins of each fish group were evaluated separately in the study. The PAH contents of the samples were analyzed by using the High Performance Liquid Chromatography technique. The results were evaluated statistically at 99 % confidence level by using analysis of variance methods. The study has shown that, the samples supplied from the fish manufacturing plant had higher levels of PAH components then (PO.01) the samples supplied from the Ege University pilot plant. The skin acted as a barrier for PAH contamination in all of the fish samples. The high PAH contamination detected in all of the filets and the hole eel samples are tought to be due to their large surface areas that are exposed to the smoke. The high PAH contamination levels detected in eels may be also due to high all contents in this type of fish. The Benzo(a)pyrene contents of all the samples were determined to be between 1.1 - 2.7 ppb.