Alt ekstremite cerrahisinde; nörostimülasyon tekniği ile ultrason tekniği kullanılarak kombine femorasiyatik blok uygulanmasının karşılaştırılması
Comparison of femoral-sciatic nerve blocking in lower extremity surgery combined with neurostimulation technique and ultrasound technique
- Tez No: 358914
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CANER MİMAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Alt ekstremite cerrahisinde; nörostimülasyon tekniği ile ultrason tekniği kullanılarak kombine femorasiyatik blok uygulanmasının karşılaştırılması Dr. Oğuz Gökdoğan, Anesteziyoloji ve Reanimasyon A.D. SİVAS, 2013 Bu çalışmamızda alt ekstremite cerrahisinde; nörostimülasyon tekniği ile ultrason tekniği kullanılarak kombine femorasiyatik blok uygulanmasının karşılaştırılmasını amaçladık. Etik kurul onayı ve hastaların onamı alındıktan sonra Cumhuriyet Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji ile Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahisi Anabilim Dalları tarafından alt extremite cerrahisi geçirecek ASA(“American Society of Anesthesiologists”) I-II grubuna giren 18-65 yaş arasındaki 66 hastaya kombine femorasiyatik blok uygulandı. Hastalara nörostimülatör eşliğinde(Grup I), ultrason eşliğinde (Grup II) ve her iki teknik birlikte(Grup III) kombine femorasiyatik blok uygulandı. Çalışmamızda elde edilen veriler SPSS (ver:14.0) programına yüklenerek verilerin değerlendirilmesinde parametrik test varsayımları yerine getirildiğinde Varyans Analizi ve Tukey Testi, parametrik test varsayımları yerine getirilemediğinde Kruskal Wallis Testi, Man Whitney U Testi ve Khi-Kare Testi kullanıldı. Her 3 gruba da siyatik bölgeden 30 ml %0,5'lik levobupivakain ve femoral bölgeden 20 ml %0,5'lik levobupivakain olmak üzere toplam 50 ml %0,5'lik levobupivakain uygulandı. Tüm hastaların sistolik ve diastolik kan basınçları kalp atım hızları, periferik oksijen saturasyon (SpO2) değerleri blok uygulamasından önce, uygulamadan sonra 10., 20., 30., 60. dakikalarda, postoperatif dönemde ise 2., 4., 6. ve 12. saatlerde kaydedildi. Ayrıca blok uygulama süresi, hasta ve cerrah memnuniyeti, sensoriyal ve motor blok başlama ve bitiş süreleri kaydedildi. Her üç gruptaki bireylerin başlangıç, 10. ve 20. dakikalar, postoperatif 2., 4., 6. ve 12.
Özet (Çeviri)
Comparison of femoral-sciatic nerve blocking in lower extremity surgery combined with neurostimulation technique and ultrasound technique Dr.Oğuz Gökdoğan, Anesthesiology and Reanimation Department, Sivas, 2013 In this study we aimed to compare femoral-sciatic nerve blocking combined with neurostimulation technique and ultrasound technique. After obtaining ethics committee approval and informed consent of the patients, combined femoral-sciatic block was performed to a group of 66 patients between 18-65 years of age and ASA (“American Society of Anesthesiologists”) I-II who were going to undergo lower extremity surgery by Departments of Orthopedics and Traumatology and Plastic and Reconstructive Surgery of Cumhuriyet University Research and Training Hospital. Combined femoral-sciatic blockage was performed to the patients with a neurostimulator (Group I), ultrasound-guided (Group II), and with applying both techniques (Group III). The data obtained in this study uploaded to SPSS (ver 14.0) computer program. In order to evaluate data analysis of variance and Tukey test were used if parametric test assumptions were met and Kruskal Wallis, Man-Whitney U test and the chi-square test were used if parametric test assumptions were not met. All 3 groups were applied 30ml of 0.5% levobupivacaine from sciatic region and 20ml of 0.5% levobupivacaine from the femoral region. As a result, total of 50ml 0.5% levobupivacaine was applied to each patient. All patients' heart rate and systolic and diastolic blood pressures, peripheral oxygen saturation (SpO2) were recorded before the application of the block, at the 10th, 20th, 30th, 60th minutes after the application, and in the postoperative period in 2, 4, 6 and 12 hours. Moreover, block application period of time, the patient and surgeon satisfaction, sensory and motor block onset and end times were recorded. Beginning 10 and 20 minutes and postoperative 2, 4, 6 and 12.hours VAS (visual analogue scoring) values of the patients in each group were compared and the difference between groups was significant.