Alt ekstremite cerrahisinde ultrasonografi eşliğinde kombine femoral siyatik blok uygulamalarımız
Ultrasound guided combined femoral sciatic block applications i̇n lower extremi̇ty surgery
  1. Tez No: 445220
  2. Yazar: FİLİZ TÜZÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KEMALETTİN KOLTKA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaçlar Alt ekstremite cerrahileri için genel anestezi ve santral blok uygulamaları halen en yaygın kullanılan yöntemlerdir. Bununla birlikte ultrasonografi eşliğinde kombine femoral siyatik blok uygulamaları güncel bir alternatif olarak popülerliğini sürdürmektedir. Bu çalışmanın amacı kliniğimizde de uygulanmakta olan bu yöntemin sonuçlarını araştırmaktır. Hastalar ve Yöntem İ.Ü.Tıp Fakültesi Anesteziyoloji Kliniğinde ASA skoru I-IV arası 143 hasta çalışmaya dâhil edildi. Çocuk, kanama hastalığı ve lokal anestezik allerjisi olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Ultrason ve nörostimülatör kullanılarak kombine siyatik femoral blok uygulandı. Klasik yöntemle uygulanan her iki bloktada 20-40 ml %0,25 bupivakain + %1 lidokain/prilokain tercih edildi. Blok uygulama, hastanın cerrahiye teslim ve cerrahi işlem süreleri kaydedildi. Hemodinamik komplikasyonlar, uygulama ile ilgili komplikasyonlar ve başarı oranları irdelendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective General anesthesia and central block applications for lower extremity surgery are still the most commonly used methods. However, ultrasound-guided combined femoral sciatic block continues its popularity as an alternative to current practices. The purpose of this study was evaluate to our results of this method. Patients and Methods 143 patients with an ASA score of I-IV were included in this study at our Anestesiology department. Children, patients with allergic to the local anesthetics used or bleeding disorders were excluded from the study. Ultrasound combined sciatic and femoral block was performed with the aid of the neurostimulator. Combined sciatic-femoral block was obtained with 20-40 ml of 0.25% bupivacaine + 1% lidocaine / prilocaine. Block applications, delivery time of to the patients' to surgaery and surgical procedure time were recorded. Hemodynamic complications associated with the application and success rates of were evaluated.