Diyabet tedavisinde kullanılan metformin, pioglitazon, GLP1 analoğu ve insülin ile antikanser ajanların meme kanseri hücre kültürü üzerine etkilerinin in vitro koşullarda karşılaştırılması
In vitro comparison of the effects of metformin, pioglitazone, GLP1 analogue, insulin that are used in treatment of diabetes and anticancer agents, on breast cancer cell culture
  1. Tez No: 358913
  2. Yazar: MUSTAFA AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH KILIÇLI
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
DİYABET TEDAVİSİNDE KULLANILAN METFORMİN, PİOGLİTAZON, GLP1 ANALOĞU VE İNSÜLİN İLE ANTİKANSER AJANLARIN MEME KANSERİ HÜCRE KÜLTÜRÜ ÜZERİNE ETKİLERİNİN İN VİTRO OLARAK KARŞILAŞTIRILMASI Dr.Mustafa AYDEMİR Yandal Uzmanlık Tezi Sivas-2014 ÖZET Diyabet ve kanser dünya çapında ciddi sağlık sorunları oluşturan ve her ikisi de sık görülen hastalıklardır. Epidemiyolojik kanıtlar diyabetli hastalarda birçok kanser formunun gelişme riskinin oldukça yüksek olduğunu göstermektedir. Hem diyabet hem de kanser gelişimini kolaylaştırıcı ortak risk faktörlerinin bulunması nedeniyle mi birlikteliğin sık olduğu, diyabet tedavisinde kullanılan ajanların kanser gelişimini etkileyip etkilemediği, diyabet gelişimi sürecindeki patofizyolojik mekanizmaların kanser gelişimine katkıda bulunup bulunmadığı sorularının cevapları hala karmaşıklığını korumaktadır. Gözlem çalışmalarından elde edilen kanıtlar, hiperglisemi tedavisinde kullanılan bazı ilaçların kanser riskindeki artışa veya azalmaya yol açabileceğini göstermektedir. Bu çalışma; kadınlarda sık görülen meme kanseri hücre kültürlerinde diyabet tedavisi için kullanılan ilaçların (metformin, pioglitazon, exanatide ve insülin) tek başına veya metformin+pioglitazon, metformin+exanatide, metformin+insülin gibi kombine kullanımlarının in vitro şartlarda doz ve zamana bağlı olarak kanser hücrelerinin çoğalmaları üzerindeki etkilerini araştırmak için planlanmıştır. İnsan meme kanseri hücreleri östrojen pozitif MCF-7 ile östrojen negatif meme kanseri hücreleri MDA-MB-231 kullanıldı. Tek başına artan dozlarda metformin, pioglitazon, insülin, exenatid ve metformin ile bunların kombinasyonları ve sitotoksik etkilerini karşılaştırmak amacıyla da antikanser ilaç olarak paklitaxel kullanıldı. Doksanaltı saat sonra ilaçların sitotoksik etkileri karşılaştırıldı. Canlı hücre sayımı için ''Cell Proliferation Kit'', XTT testi ve tripan mavisi boya testi kullanıldı. Bu çalışmada diyabet tedavisinde kullanılan oral ve parenteral tedavilerin kadınlarda sık görülen meme kanseri hücreleri üzerindeki etkilerini inceledik.
Özet (Çeviri)
IN VITRO COMPARISON OF THE EFFECTS OF METFORMIN, PIOGLITAZONE, GLP1 ANALOGUE, INSULIN THAT ARE USED IN TREATMENT OF DIABETES AND ANTICANCER AGENTS, ON BREAST CANCER CELL CULTURE Dr. Mustafa AYDEMİR Subspecialty Thesis Sivas-2014 ABSTRACT Diabetes and cancer are common diseases with huge impact on health worldwide. Epidemiologic evidences show that risk of developing several types of cancer is high in patients with diabetes mellitus. The correlation between diabetes mellitus and cancer, the answers to questions whether the therapeutic agents have any impact on cancer development since there are common risk factors that enhance the development of both diabetes mellitus and cancer and whether the pathophysiologic mechanisms that have a role in development of diabetes mellitus enhance the cancer development still remain complicated. The answers obtained from observation studies demonstrate that some drugs that are used to treat hyperglycemia are associated with the increase and decrease in risk of cancer. In the light of this data, the aim of this study was to investigate the effects of diabetes mellitus treatment drugs (metformine, pioglitazone, exanatide and insulin) when used alone or in combinations such as metformin+pioglitazone, metformin+exantide, metformin+insulin in human breast cancer cell cultures, and in vitro effects of this on cancer cell growth according to dosage and duration. Metformin, pioglitazone, insulin, exenatid and metformin combinations have been used alone in increasing doses on oestrogen positive MCF-7 human breast cancer cells and oestrogen negative MDA-MB-231 breast cancer cells, and in order to compare the cytotoxic effects, paclitaxel has been used as an anticancer drug. Cytotoxic effects of these drugs were compared after 96 hours.“Cell Proliferation Kit”, XTT test and trypan blue dye test have been used for the viable cell counting. As a result, in this study, we investigated the impact of oral and parenteral treatments used in diabetes mellitus therapy on breast cancer cells, which is common in women.