Studies on the ecology of vitex agnus-castus L.
  1. Tez No: 35894
  2. Yazar: YUSUF DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Bu araştırma; Batı Anadolu Bölgesi'nin tipik bir bitkisi olan Vitex agnus-castus L.'un morfolojisi, anatomisi, ekolojisi ve ekonomik önemini ortaya koymak amacı ile yapılmıştır. Bitkinin morfolojisi; anatomik olarak kök, gövde ve yaprak özellikleri; tohumlarının çimlenme yetenekleri ve özellikleri; bitkinin yaşadığı toprakların fiziksel ve kimyasal analizleri; bitkilerin kimyasal analizleri; bilgisayarda toprak ve bitki analiz sonuçlarının regresyon analiz yöntemi ile karşılaştırılması yapılmıştır. V. agnus-castus'un genellikle tınlı bünyeli, nötr ve hafif alkali topraklarda yetiştiği tespit edilmiştir. Daha çok kireççe fakir toprakları tercih ettiği, tuzluluk etkisinin çok az olduğu, organik madde bakımından orta zengin ve zengin, fosfor bakımından zengin ve potasyum bakımından ise eksik toprakları tercih ettiği tespit edilmiştir. Tipik bir Akdeniz bitkisi olan V. agnus-castus, ülkemizin tüm sahil şeridinde ve Trakya'da; dünyada ise Akdeniz kıyılarında, Kafkasya, Batı Asya, Orta Asya'dan Hindistan'a kadar, Afrika boreallerinde ve lokal olarak Kuzey Amerika'da yayılış gösterdiği tesbit edilmiştir. Ekonomik açıdan bakıldığında, bitkimiz yaygın olarak kullanılan bir boya bitkisidir. Sarı ve yeşilin çeşitli tonlarında kaliteli renk vermesi bakımından özellikle aranan bir bitkidir. Tıbbi açıdan bakıldığında oldukça önemli bir bitkidir. Eski çağlardan beri çeşitli rahatsızlıklarda kullanılan araştırma materyalimiz, tıpta oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. İnce, esnek ve uzun dalların rahatça bükülebilmesi nedeniyle sepet ve küfe yapımında kullanılmaktadır. Yaz boyunca çiçek açması nedeni ile balcılık için aranan bir bitkidir. Bunu yanında hoş kokulu ve güzel çiçekli bir çalı olması nedeniyle peyzaj mimarisinde de kullanılan bir bitkidir. IIISonuç olarak, geniş bir yayılış alanına sahip olan araştırma materyalimiz, yukarıda saydığımız özellikleri ile ekonomik bir potansiyele sahiptir. Ekonomik değere sahip olması nedeniyle V. agnus-castus' un korunması ve ileride yapılması planlanan plantasyonuna katkı sağlamak, bu araştırmanın amacını teşkil etmektedir. Bundan dolayı bu potansiyelin ülkemiz ekonomisine kazandırılması yönünde yapılacak çalışmalara öncülük edeceğimizi ümit ediyoruz. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was made in order to put in evidence the morphology, anatomy, ecology and economical importance of Vitexagnus-castus L., a typical plant of Western Anatolian Region. The morphology of this plant, the anatomical characteristics of the root, stem and leaf, the germination characteristics and aptitutes of seeds were examined; the physical and chemical analysis of the soils in which this plant lives, the chemical analysis of the plants have been made; the results of soil and plant analysis were compared by mean of regression analyse in the computer. It has been determined that V. agnus-castus generally grows in loam and in neutral and slightly alcaline soils. It is observed that this plant prefers soils which are poor in calcium carbonate content, in soils where salinity effect is deficient and moderately rich and rich in organic matter, rich in phosphorus, deficient in potassium. It has been reported that V. agnus-castus, a typical Meditterranean plant, has distributed over all the coastal regions, in Thrace in Turkey, over the Mediterranean costs, in Caucasia, in Western Asia, from the Center Asia until India, in African Boreals and locally on Northern America in the world. When examined from the point of economical view, our plant is a dye plant, used widespreadly. It Is especially preferred because of its giving a quality dyeing of varying tones of the yellow and green colours. It is a quite interesting plant when examined from the $x?int of medical view. Our study material used in different diseases since the ancient ages has a large area of use in the therapeutics. Because of the easy flexibility of thin, flexible and long twigs, it is used in making small or big baskets. It is a preferred plant for the apiculture because it has flowers during all the summer season. In addition, it is a plant used in lanscape picturearchitecture because it is a shrub with beautiful flowers and aroma. As a result, our study material which has a large distribution area in Western Anatolia, has also an economical potential because of its characteristics we mentioned above. So, because it has an economical value, the preservation of V. agnus-castus and the contribution to its planned plantation in the future has formed the aim of this study. Therefore, we hope that this study will be the initiator for gaining this potential for the economy of our country. II