Studies on the ecology of Reseda lutea L. in western Anatolia
Batı Anadolu'daki Reseda lutea L. üzerinde ekolojik çatışmalar
  1. Tez No: 89287
  2. Yazar: YUNUS DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN HÜSEYİN MERT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, Batı Anadolu'da yayılış gösteren Reseda lutea L. (Resedaceae)'nm ekolojik, anotomik, morfolojik ve tohum çimlenme özelliklerinin ortaya konması amaçlanmıştır. Dünyada ılıman bölgelerde yayılış gösteren R. lutea, Türkiye'de yaygın olarak dağılış göstermektedir. Kozmopolit bir tür olarak bilinen bitkiye, 0-2300 m. arası yükseklikler arasında rastlanılmaktadır. İşığı bol alan ve gölgelik olmayan alanları tercih etmektedir. Ayrıca, Türkiye'de rudcral bitki olarak da görülmektedir. Türkiye'de halı ve kilim dokumacılığında R. luteola ile birlikte en iyi san renk R. lulea'dan elde edilmektedir. Bunun yanı sıra, balcılıkta arılar tarafından tercih edilmesi; büyükbaş ve küçükbaş hayvancılıkta, yaş ve kuru besin kaynağı olması; köklerinin toprağın yapısına bağlı olarak oldukça derinlere inebilmesi nedeniyle temel çevre sorunlardan biri olan erozyonla mücadelede kullanılabilecek bir özelliğe sahip olması, bitkinin ekonomik açıdan önemini ortaya koymaktadır. Yukarıda bahsedilen ekonomik özelliklerinden dolayı R. lutea üzerinde bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın sonuçlarına göre: Batı Anadolu'dan tespit edilen 54 farklı Jokaiiteden toplanan toprak ve bitki örnekleri kimyasal ve fiziksel analizlere tabi tutulmuşlardır. Toprak analiz sonuçlarına göre; bitki, tekstür açısından genellikle kumlu tınlı ve kumlu killi; pil bakımında hafif alkali ve orta alkali toprakları tercih ettiği tespit saptanmıştır. Yine bitkinin tu/.luiuk etkisinin olmadığı; çok' 'kireçli, potasyum ve fosfor bakımdan yetersiz, azot bakımından her türlü toprakta yetişebildiği görülmüştür. Ayrıca toprak ve bitki analiz, sonuçları, istatistiksel olarak değerlendirilerek, sonuçlar karşılıklı olarak araştırılmıştır. Saptanan ilişkilerin istatistiksel yorumları yapılmıştır. Bunun yanı sıra
Özet (Çeviri)
In this study, the aim is to present ecological, anatomical, morphological and pollen and seed germination characteristics of Reseda lutea L. (Resedaceae) distributed in West Anatolia. Reseda lutea is distributed widely in Turkey, as well as throughout the temperature zones of the world. It is a cosmopolitan, species occurring 0-2300 m altitude in Turkey. It prefers open and sunny. It also occurs as a ruderal plant in Turkey. In Turkey, the best colour of yellow for hand-woven carpets and kilims, as a source of dyeing substances is produced from R. lutea and R. luteola. This shows the economical importance of R. lutea in Turkey. In addition to this, its preference by honey bees in the apiculture, as a dry and fresh food source for famı animals, are other economical characteristics of this species. It is also used in the struggle against erosion which done to its roots which can go to deeper parts of soil according to soil structure and is one of the basic environmental problems in Turkey. This study was materialised on R. lutea because of the above mentioned economical characteristics. According to the results of this study: The chemical and physical analysis of soil and plant samples, collected from 54 different localities in West Anatolia, showed that the plant prefers, generally sandy loam and sandy clay loam soils, with a light alkaline and medium alkaline pi I. It also grows on non-saline, highly calcareous soils, poor potassium and phosphorus, and varying in nitrogen content. Soil and plant analysis results were evaluated statistically The morphological, anatomical, pollen and seed germination characteristics of the plant were examined. The results obtained were compared and discussed in the light of results published in different studies.