An Alternate approach to turbulent natural convection flow along a vertical plate
- Tez No: 35895
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ KAYANSAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Zaman ortalamalı türbülanslı akxm analizini laminar akım analizinden ayıran temel özellik kapanma problemidir. Düz bir duvar yanındaki sınır tabaka veya bir dairesel tüpten geçen tam gelişmiş akım gibi nisbeten basit zaman-ortalamalı türbülanslı akımlarda bile bilinmeyenlerin sayısı denklem sayısını aşar. Analize devam edebilmek için bu iki sayı arasındaki fark, geçerlilikleri başlangıç kabulleri ve laboratuar ölçümleri ile desteklenen ek denklemler yazarak karşılanır. Her yerde uygulanabilecek bir türbülanslı akım modeline olan gereksinim açıktır; yine de böyle bir modelin geliştirilebileceği, türbülanslı model kullanıcıları ve taraftarları açısından değişen oranlarda şüpheyle karşılanmıştır. Bununla beraber yüksek hıza sahip bilgisayarlardaki teknik gelişmelere bağlı olarak, son yirmi yıl içersinde ısı transferi alanı, daha güçlü bir türbülanslı model oluşumunun ortaya çıkışına tanık olmuştur. Bu çalışmada, ısıtılmış düşey bir plaka boyunca oluşan türbülanslı doğal taşınım akımının nümerik çalışması, zorlanmış taşınım Eddy Diffusivity modelleri ile yapılmış ve akımın hareketi ile isi transferine ait kısmi diferansiyel denklemler sonlu farklar yöntemi yardımı ile formüle edilip sayısal olarak çözülmüştür. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The fundamental feature that distinguishes the analysis of time-averaged turbulent flow from laminar flow is the closure problem. Even in relatively simple time-averaged turbulent flows, such as the boundary layer near a flat wall or the fully developed flow through a round tube, the number of unknowns exceeded the number of equations. To proceed with the analysis, the difference between these numbers was made up by introducing additional equations whose validities are supported by a combination of intuitive reasoning and laboratory measurements. The need for a universally applicable turbulence model is obvious; however, the idea that such a model could be invented has been met with varying degrees of skepticism by proponents and users of turbulence models. Nevertheless, due to the technical advances in high-speed computers, during the past two decades the field of heat transfer has witnessed the emergency of a new generation of more powerful turbulence model. In this study, numerical study of turbulent natural convection flow along a vertical heated plate by the application of forced convection Eddy Dif f isuvity models is performed and partial differential equations governing fluid motion and heat transfer are formulated in terms of finite difference techniques and solved numerically.