Multıple myelom hastalarında prognostik faktörlerin ve tedaviye yanıtın retrospektif olarak incelenmesi
A retrospective evaluation (analysis) of prognostic factors and treatment response in multiple myeloma patients
  1. Tez No: 358951
  2. Yazar: AYTEN USLUCUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEHMUS ERTOP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Uslucuk A., Multiple myelom hastalarında prognostik faktörlerin ve tedaviye yanıtın retrospektif olarak incelenmesi. Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Uzmanlık Tezi, Zonguldak, 2013 Multipl myelom(MM) monoklonal immünglobulin veya immünglobulin parçası üreten tek bir plazma hücresi ve plazmasitoid hücre klonunun malign proliferasyonu ile karakterize olan bir hastalıktır. MM`da tümörün kendisi, ürünleri ve konak yanıtı, hastalık için karakteristik olan kemik ağrısı, böbrek fonksiyon bozukluğu, sık enfeksiyon, hiperkalsemi ve anemi gibi geniş semptom ve organ disfonksiyonlarından sorumludurlar. hematolojik malignitelerin %10-15 `ini oluşturur. Kansere bağlı ölümlerin %1 inden sorumludur. Sıklığı yaşla birlikte artış gösterir, hastaların çoğu 65 yaş üzerindedir. Bu retrospektif çalısmada MM hastalığının seyrinde ve tedaviye yanıtta etkili olabilecek prognostik faktörlerin ve bu faktörlerin sağ kalım sürelerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ocak 2005 İle Aralık 2012 Tarihleri Arasında Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi erişkin hematolojı kliniğinde MM tanısı ile izlenmiş olan hastaların kayıtları retrospektif olarak incelendi. Hastalarda cinsiyet, tanı yaşı, Ig subtipi, sitogenetik analizi, kemik tutulumu, tanı esnasındaki β 2 mikroglobulin, eritrosit sedimentasyon hızı, crp, hemoglobin (hb), mcv, wbc, platelet, üre, kreatinin, albümin, total protein, ldh (laktat dehidrogenez), kalsiyum(düzeltilmiş) parametreleri ve aldıkları tedavi rejimleri kaydedildi. Toplam 42 hastanın ortalama yası 65 idi ve hastaların %54,7'si erkek idi. Paraprotein tiplerine göre IgG %61,9 , IgA %26,2 , hafif zincir %11,9 saptandı. Ortanca takip süresi 26,5 aydı. İlk kemoterapi olarak 42 hastanın %69`u VAD, %31`i diğer (MP, MPT, MPV, Vel-Dex) tedavi rejimlerini almışlardı. İlk kemoterapi olarak VAD alan hastaların %16`sına OKHT ( otolog kök hücre transplantasyonu) uygulanmıştı. Hastaların median toplam sağkalım süresi 44,6 aydı. İlk kemoterapi olarak VAD alan hastalarda OKHT uygulanan ve uygulanmayan hastaların karsılastırılmasında ortalama toplam sağkalım süreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmedi.(p=0,159). Serum kalsiyum (düzeltilmiş) düzeyinin ≥11,5 mg/dl olanların yaşam süresi, normal olanlara göre daha kısaydı (18,6 ay; 47,8 ay)(p= 0,029) . Serum albümin düzeyinin
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Uslucuk A., A Retrospective Evaluation (Analysis) of Prognostic Factors and Treatment Response in Multiple Myeloma Patients, Bülent Ecevit University Faculty of Medicine Internal Medicine Thesis, Zonguldak 2013 Multiple myeloma(MM) is characterized by malignant proliferation of monoclonal immunoglobulin or immunoglobulin fragment that provides plasma cell and plasmacytoid cell clones. In MM, tumour itself, its products and host response are responsible for wide range of symptoms and organ dysfunction like characteristic bone pain, renal dysfunction, frequent infection, hypercalcemia and anemia. MM is 10-15% of all hematologic malignancies and responsible for 1% of cancer related death. The incidence increases with age and most of the patients were over 65 years. In this retrospective study, it was aimed to evaluate prognostic factors that may effect treatment response and course of disease and the effets of the factors on survival. Records of diagnosed MM patients were analized in a retrospective manner between January 2005 - December 2012 in Bülent Ecevit Universiy, Clinic of Adult Heamotology. Gender, age at diagnosis, Ig subtypes, cytogenetic analysis, bone involvement, β 2-microglobulin level at diagnosis, erythrocyte sedimentation rate, CRP, hemoglobin(hb), MCV, WBC, platelets, urea, creatinine, albumin, total protein, LDH(laktat dehidrogenez) , calcium (corrected) parameters and patients' treatment regimens were recorded. Mean age of total of 42 patients was 65 years and 54.7% of the patients were male. According to type of paraprotein; 61.9% IgG, 26.2% IgA and 11.9% light chain was detected. Mean follow-up was 26,5 months. As an initial chemotherapy, 69% of the patients recieved VAD and 31% received other treatment regimens (MP, MPT, MPV, Vel-Dex). Median survival was 44.6 months. There was no statistically significant difference in mean survival between OKHT and non-OKHT in patients with VAD regimen as an initial chemothreapy(p=0,159). Survival of patients with a calcium (corrected) level of ≥11,5 mg/dl is shorter than patients with normal values (18,6 months; 47,8 months, respectively)(p= 0,029). Survival of patients with a albumin level of