Multipl miyelom hastalarında PET CT deki kemik ve kemik iliği tutulumu ile kemik iliği biyopsisindeki plazma hücre oranının prognoza etkisi
The effect of bone and bone marrow involvement in PET CT and plasma cell ratio in bone marrow biopsy on prognosis in multiple myeloma patients
  1. Tez No: 873235
  2. Yazar: KEVSER KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE UYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Multipl miyelom (MM), kemik iliğinde plazma hücrelerinin kontrolsüz çoğalmasıyla ortaya çıkan bir malignite türüdür. Böbrek yetmezliği, kemikte litik lezyonlar, hiperkalsemi, anemi ile klinik seyir gösterir. Bu hastalığın prognozu, birçok faktöre bağlıdır. PET/CT'deki kemik ve kemik iliği tutulumu ile kemik iliği biyopsisindeki plazma hücre oranının prognoza etkisi, hastalığın şiddetini ve tedaviye yanıtını değerlendirmede kritik rol oynamaktadır. Bu tez çalışmasında, MM hastalarında tanı anındaki PET/CT'deki kemik tutulumunun varlığı ve metabolik aktivite düzeyi (SUVmax) ile kemik iliği biyopsisindeki plazma hücre oranının prognostik değerleri arasındaki ilişki ve sağkalıma etki eden faktörler incelenmiştir. Ocak 2015 ve Mayıs 2023 tarihleri arasında 18 yaş ve üzeri Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Hematoloji kliniğinde takip edilen multipl miyelom tanısı almış 48 hasta çalışmaya dahil edilmiş ve retrospektif olarak verileri analiz edilmiştir. Çalışmaya 48 hasta dahil edilmiştir. Hastaların 25 tanesi (%52.08) kadın ve 23'ü (%47.92) erkekti. Hastaların tanı anındaki ortanca yaşı 61.5 (41-80) idi. Hastaların CRAB bulguları değerlendirildiğinde, tanı anında tüm hastaların %31 oranında kemik tutulumu olduğu, anemisi olan %17, hiperkalsemisi olan %10, renal yetmezliği olan %6 olarak saptandı. M protein tipine göre hastalar kemik tutulumu olup olmamasına göre değerlendirildiğinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Ancak istatistiksel olarak anlamlı fark olmamasına rağmen kappa hafif zincir türünde olanlarda kemik tutulumu oransal olarak daha fazla idi (kemik tutulumu olanlar: %12.9, kemik tutulumu olmayanlar: %5.88, p=0.087). Kemik tutulumu olan ve olmayan hastaların cinsiyet açısından analizi gerçekleştirildiğinde anlamlı bir ilişki bulunmadı (p=0.83). Plazma hücre oranının %50 altında veya üstünde olması ile kemik tutulumunun varlığı arasındaki ilişkiyi analiz edildiğinde anlamlı bir ilişki bulunmadı (p=0.99). Kemik tutulumu ile albümin arasında zayıf bir ilişki bulunduğu görülmüştür (P=0.08). Plazma hücre oranı değeri ile hiperkalsemi arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür (p=0.0082). Laboratuvar bulguları incelendiğinde albümin ile plazma hücre oranının %50 ve üstünde olmasının kemik tutulumuna etki ettiği (p=0.075 zayıf bir ilişki) görülmüştür. Kemik tutulumu olan ve aynı zamanda SUVmax
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT OF BONE AND BONE MARROW INVOLVEMENT IN PET CT AND PLASMA CELL RATIO IN BONE MARROW BIOPSY ON PROGNOSIS IN MULTIPLE MYELOMA PATIENTS Multiple myeloma (MM) is a type of malignancy characterized by the uncontrolled proliferation of plasma cells in the bone marrow. It clinically presents with renal failure, lytic bone lesions, hypercalcemia, and anemia. The prognosis of this disease depends on various factors. The involvement of bone and bone marrow in PET/CT and the plasma cell ratio in bone marrow biopsy play critical roles in assessing the severity of the disease and the response to treatment. This thesis examines the relationship between the prognostic values of bone involvement and metabolic activity level (SUVmax) in PET/CT at diagnosis and the plasma cell ratio in bone marrow biopsy in MM patients, as well as factors affecting survival. A total of 48 patients diagnosed with multiple myeloma and followed up at the Hematology clinic of Fırat University Medical Faculty Hospital between January 2015 and May 2023, aged 18 and over, were included in the study and their data were retrospectively analyzed. The study included 48 patients, of whom 25 (52.08%) were female and 23 (47.92%) were male. The median age at diagnosis was 61.5 years (41-80). Upon evaluation of the patients' CRAB findings at diagnosis, 31% had bone involvement, 17% had anemia, 10% had hypercalcemia, and 6% had renal failure. When patients were evaluated based on the presence of bone involvement according to M protein type, no statistically significant difference was found between the groups. However, despite the lack of statistical significance, the proportion of bone involvement was higher in those with the kappa light chain type (12.9% with bone involvement vs. 5.88% without, p=0.087). No significant relationship was found between bone involvement and gender (p=0.83). There was no significant relationship between the plasma cell ratio being above or below 50% and the presence of bone involvement (p=0.99). A weak relationship was found between bone involvement and albumin (p=0.08). A strong relationship was found between the plasma cell ratio and hypercalcemia (p=0.0082). Laboratory findings showed that albumin and a plasma cell ratio of 50% or higher had an impact on bone involvement (p=0.075, a weak relationship). The number of patients with bone involvement and SUVmax