İnce iğne aspirasyon biyopsisi yapılan tiroid nodüllü hastalarda nodül içi ve serum ıgf-1 (insülin like growth faktör-1) ve ıgfbp-3 (insülin like growth faktör binding protein-3) düzeylerinin araştırılması
The fine needle aspiration biopsy in patients with thyroid nodules, igf-1 (insulin like growth factor-1) ve igfbp-3 (insulin like growth factor binding protein-3) levels inside of the nodule and serum, faculty of medicine, department of internal medicine thesis, zonguldak, 2013.
- Tez No: 358950
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER BAYRAKTAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Altaş A . İnce İğne Aspirasyon Biyopsisi Yapılan Tiroid Nodüllü Hastalarda Nodül İçi ve Serum IGF-1 ( İnsulin Like Growth Factor-1) ve IGFBP-3 ( İnsulin Like Growth Factor Binding Protein-3 ) Düzeylerinin Araştırılması , Bülent Ecevit Üniversitesi, Tıp Fakültesi , İç Hastalıkları , Uzmanlık Tezi : Zonguldak , 2013 . Tiroid nodüllerinin etyolojisinde çevresel, genetik ve moleküler faktörler etkilidir. Moleküler faktörlerden en çok bilineni TSH (Tiroid Stimülan Hormon) olmak üzere, IGF-1, epidermal growth faktör ve immünglobulinler gibi etkili olduğu düşünülen moleküller vardır. TSH tarafından yapılan tirosit proliferasyonunda IGF-1'in aktif rol aldığı bilinmektedir. Uzun dönem büyüme hormonu yüksekliği olan hastalarda guatr gelişimi IGF-1'in mitojenik etkisiyle ilişkilendirilmiştir. Büyüme Hormonu/ IGF aksı ile TSH arasında ilişki olduğuna dair çok sayıda kanıt bulunmuştur. Yapılan birçok çalışmada bening ve malign tiroid tümörlerinde artmış IGF-1 düzeyi saptanmıştır. Çalışmamızda, tiroid glandında nodül bulunan ve biyopsi planlanan hastalarda nodül içi ve serum IGF-1 (insülin like growth faktör-1) ile IGFBP-3 (insülin like growth faktör binding protein-3) düzeylerini belirlemeyi ve elde edilen verilerle nodül arasındaki ilişkiyi analiz etmeyi amaçladık. Olguların demografik verileri (yaş, cinsiyet, meslek), klinik bulguları, tiroid fonksiyon testleri, rutin ultrasonografi ve sintigrafi verileri kaydedildi. Yapılan ince iğne aspirasyon biyopsisi sonrası aspirasyon materyalinde ve serumda, IGF-1 ve IGFBP-3 düzeyleri Elisa yöntemi ile bakıldı. Klinik ve laboratuvar veriler patoloji sonuçları ile karşılaştırıldı. Çalışmamızda, IGF-1 düzeyleri serumda belirgin yüksek bulunmuştur (p=
Özet (Çeviri)
Altaş A. The Fine Needle Aspiration Biopsy in Patients with Thyroid Nodules, IGF-1 (Insulin Like Growth Factor-1) ve IGFBP-3 (Insulin Like Growth Factor Binding Protein-3) Levels Inside of the Nodule and Serum, Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine Thesis, Zonguldak, 2013. Thyroid nodules are the most common thyroid disorder. Molecular, genetic and environmental factors play role in the etıology. From molecular factors, TSH(Thyroid Stımulatıng Hormon) and certain molecules such as IGF-1,Epidermal Growth Factor and immunoglobulins are thought to be effective. IGF-1 is known to play an active role in proliferation of tirosit by induction of TSH. Therefore, it is accepted that development of goiter in patients with long term elevation of growth hormon is associated with the mitogenic effect of IGF-1. There has been found a lot of evidence that there is an interaction between Growth hormone/ IGF axle and TSH. Elevated IGF-1 levels have been detected in benign and malign thyroid tumors in many clinical researchs. In our research, we aimed to dedicate inside of nodule and serum levels of IGF-1 and IGFBP-3 in patients who have nodule in their thryoid glands and planned to get biopsy and analyse the interaction between the data acquired and nodule. The demographyc data (age, sex, profession,), clinical findings, thryoid function tests, routine ultrasonography, scintigraphy data of cases were recorded. After performing fine needle aspiration biopsy, IGF-1 and IGFBP-3 levels were tested in serum and aspiration material by ELISA method. Clinical and laboratory data were compared with pathology results. In our research, IGF-1 levels in serum were found significantly higher (p=