Tiroid nodüllerinden ince iğne aspirasyon biyopsisi yapılan olgularda nodül içi ve serum VEGF (Vascular endothelial growth factor) ve VEGFR-1 (Vascular endothelial growth factor receptor-1) düzeylerinin araştırılması
The investigation of the levels of VEGF (Vascular endothelial growth factor) and VEGFR-1 (Vascular endothelial growth factor receptor-1) in serum and nodule in the cases which have been undergone a fine-needle aspiration biopsy from tyhroid nodules
  1. Tez No: 358966
  2. Yazar: MUSTAFA GÜRKAN HAYTAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER BAYRAKTAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Tiroid nodülleri palpasyonla kadınlarda ortalama %10, erkeklerde ise %2 civarında tespit edilmektedir. Sonografi kullanıldığında %50'nin üzerine çıkmaktadır. Tiroid neoplazilerinin fizyopatolojisinde birçok molekül tanımlanmıştır. Özellikle neoplazilerin agresivitesi ve metastazı ile ilişkilendirilen hepatosit büyüme fakötörü (HGF), PDGF, EGF, TGF α ,IGF I-II, FGF, TSH, Östrojen, HCG, GH, VİP ve VEGF dir. Çalışmamızda nodüler tiroid hastalarının nodül içi ve serum VEGF ve VEGFR1 düzeylerini saptanması planlandı. Elde edilen verilerin demografik, klinik, laboratuar, aspirasyon sitoloji ve histopatoloji bulgularıyla ilişkisinin araştırılmasını amaçladık. Tiroid nodüllü 80 Olgunun demografik verileri (yaş, cinsiyet, meslek), klinik bulguları, tiroid fonksiyon testlerirutin ultrasonografi ve sintigrafi verileri kaydedildi. Yapılan ince iğne aspirasyon biyopsisi sonrası aspirasyon materyalinde ve serumda VEGF ve SVEGFR1 düzeyleri Elisa yöntemi ile bakıldı. Klinik, laboratuvar verileri ve patoloji sonuçları ile karşılaştırıldı. Yaş arttıkça serum ve nodül VEGFR1 düzeyleri anlamlı bir şekilde yüksekti (sırasıyla p= 0,008, p=0,01). Vücut kitle indeksi arttıkça nodül VEGFR1 düzeyinin anlamlı bir şekilde azaldığı saptandı (p=0,004). Serum VEGFR1,VEGF düzeyi arttıkça nodül içi VEGFR1, VEGF düzeyinde de anlamlı artış olduğu gösterildi (sırasıyla p=0,006, p=0,001). İnce iğne aspirasyonların yedi tanesinin sitolojisi şüpheli veya malign saptandı. Cerrahiye giden olguların %15,7'si malign, %63,2'si nodüler hiperplazi, %21,1'i foliküler adenomdu. Olgular sintigrafik olarak hipoaktif ve hiperaktif şeklinde karşılaştırıldığında. Hiperaktiflerde TSH anlamlı düşük (p=0,017), serum VEGF ortalaması anlamlı yükseklikteydi (p=0,024). Obez olanlarda TSH anlamlı olarak yüksek saptandı (p=0,014). Normal kilolu olanların nodül içi VEGFR1 düzeyi anlamlı yüksekti (p= 0,02). Serum VEGFR-1 düzeyi hipertiroid olgularda ötiroid olgulara göre anlamlı yükseklikte bulundu (p=
Özet (Çeviri)
Thyroid nodules are determined by palpation %10 in women approximately %2 in men. When the sonography is used, this rate rise to %50. Several molecules have been identified in the pathophysiology of thyroid neoplasms. In particular, aggressiveness and metastasis of neoplasms associated with the hepatocyte growth factor (HGF), PDGF, EGF, TGF-α, IGF I and II, FGF, TSH, Estrogen, HCG, GH, VEGF, VIP. In our study, the nodular thyroid patients' levels of VEGF and VEGFR1 in serum and in nodules were planned to be identified. The clinical findings, thyroid function tests, routine ultrasonography and scintigraphy data and demographic data (age, gender, occupation) of 80 thyroid nodule cases were recorded. The levels of VEGF and SVEGFR1 in aspiration material and serum were measured by Elisa method, after fine-needle aspiration biopsy. The clinical, laboratorial and pathological results were compared. The levels of VEGFR1 in serum and inside nodules have been shown meaningfully high patients with the increase of age (respectively p= 0,008, p= 0,01). Additionally, the levels of VEGFR1 inside nodule were decreased in patients with the increase of body mass index (p= 0,004). Serum VEGFR1 levels with inside of nodule VEGFR1 have been correlated (p= 0,006). Serum VEGF levels with inside of nodule VEGF have been correlated (p= 0,001). Seven cases of FNAB were detected suspicious or malignant. 15.7 %, 63.2% and 21.1% of the cases which have been sent to surgery have been detected as, malignant, nodular hyperplasia and follicular adenoma, respectively. When the cases are compared between Hypoactive and hyperactive as scintigraphic, TSH was found significantly lower in hyperactive (p= 0,017) and Serum VEGF was shown to be significantly higher in hyperactive (p= 0,024). When the cases are compared with respect to obese and normal weighted patients, TSH was detected significantly higher in obese people (p= 0,014). The levels of VEGFR1 in nodule of normal weighted people are detected as significantly high (p= 0,02). When the cases were taken as hypothyroidism, euthyroid, hyperthyroidism; SVEGFR-1 levels are detected as significantly high in patients with hyperthyroidism compared to levels of SVEGFR1 euthyroid patients (p=