Ultrasonografi (US) kılavuzluğunda ince iğne aspirasyon biyopsisi (İİAB) ile benign sitolojik tanı almış tiroid nodüllerinde tekrar iiab ile takibin us özellikleri ile birlikte değerlendirilmesi
Us-gui̇ded cytology i̇n the management of beni̇gn thyroi̇d nodules di̇agnosed by fna;followi̇ng and evaluation wi̇th us properties
- Tez No: 406597
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EŞREF UMUT ÖZYER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş : Tiroid nodülleri toplumda yaygın olarak görülmektedir. Popülasyonun % 4' ü palpabl, %67 'si ultrasonografi (US) ile tespit edilen nodüle sahiptir. Yapılan otopsilerde tiroid nodül prevalansı %50 olarak bulunmuş olup % 5'i malign özelliktedir. İnce iğne aspirasyon biyopsisi (İİAB) tiroid nodüllerinde tanımlanmış en iyi cerrahi dışı tanı metodudur. Güvenli, ucuz, minimal invazif ve sensitif olması avantajları olup yüksek oranda tanı koydurucudur. Amaç : US kılavuzluğunda İİAB ile benign sitolojik tanı almış tiroid nodüllerinin takibinde; malignite şüphesi ile tekrar İİAB gerektirecek anlamlı ultrasonografi (US) bulgularını belirlemektir. Bu sayede yalancı negatif İİAB sonucu ile kaçırılan malign olguların azaltılması, aynı zamanda malign potansiyeli düşük nodüllerde tekrar İİAB ile takibin azalmasının sağlanması amaçlanmaktadır. Gereç ve yöntem : Ocak 2009 – Şubat 2014 tarihleri arasında Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Ankara Hastanesinin çeşitli kliniklerinden yönlendirilen 513 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışmaya ilk İİAB sonucu benign olan ve takipte 6- 12 aylık aralıkta tekrar ultrasonografi (US) ve ardından İİAB yapılan hastalar dahil edildi. Ultrasonografi (US) özellikleri olarak boyut artışı, ekojenite , iç yapı (solid/kistik), nodül sayısı, kalsifikasyon varlığı,atipik lenfadenopati ve lenfadenopati boyutunda artış dikkate alındı. Multinodüler tiroid bezi olan hastalarda çalışmaya dahil edilen nodül ; girişimsel radyoloji raporunda İİAB yapıldığı belirtilen nodül şeklindedir. Girişimsel radyoloji raporunda aynı nodülden İİAB yapıldığı kesin olarak anlaşılamayan nodüller ve ilk İİAB işlemi sonrasında US'de iç yapısı bozulan nodüller, aynı nodülden tekrar İİAB yapıldığı kesin olmadığı için çalışma dışı bırakıldı. Bulgular : 513 benign nodülün ikinci sitolojik değerlendirilmesinde 498 'i benign , 15 'i malign özellikte izlendi.
Özet (Çeviri)
Background: Tyroid nodules are common .Up to 5% of the population have a palpable nodule and on ultrasound , 50 % of the population will have subclinical thyroid nodules. Of the these, approximately 5% will be malignant. Fine needle aspiration cytology (FNAC) is the best method in the diagnosis of thyroid nodules.It is safe , cost-effective and most accurate method for differentiating beingn from malignant tyroid nodules. Objective: US-guided cytology in the management of benign thyroid nodules diagnosed by FNA; with suspected malignancy will require significant re-FNA to determine the US indications. In this way, the number jumped malignant FNA cases with false-negative results may be reduced; also low malignant potential unnecessary repetition rate nodule FNA could also be reduced.Materials and methods: January 2009 - February 2014 , 513 patients were evaluated retrospectively redirected from various clinics of Baskent University Faculty of Medicine, Ankara Hospital . Inclusion criteria for the study; first with benign FNA results and follow-up in the 6-12 month range again ultrasonography (US) and then were included patients who underwent FNA. Ultrasonography (US) features increased in size, echogenicity, internal structure (solid / cystic), the number of nodules, the presence of calcification, and atypical lymphadenopathy and increase in size lymphadenopathy were considered. Included in the study in patients with multinodular thyroid nodules; nodules indicated that FNA is performed in interventional radiology report. Interventional radiology report from the same nodule FNA done that can not be understood as a certain internal structure of the nodules and nodules in the US deteriorated after the first FNA procedure, were excluded from being certain that again for the same nodule FNA done. Results: 498 nodules in the evaluation of cytological 'i benign, 15 of them are malignant.