Labour accident in the Turkish mining industries and statistical evaluation
- Tez No: 35897
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Türkiye'deki maden işyerlerindeki iş kazaları ve istatistiksel değerlendirmesi master tezi alındıktan sonra ilk iş olarak kaynak toplama girişiminde bulunulmuştur. Bu aşamada görüldü ki, bu konuda Türkiye'de daha önce çalışması yapılmış yazılı bir kaynak bulunmamaktadır. Ancak bazı kamu ve özel işyerleri için o işyerlerini kapsayan inceleme ve araştırmalar bulunmaktadır. Bu bakımdan, kaynak araştırması çok uzun bir zamanımızı almıştır. Bulunabilen yazılı bütün metinler derlenmiş, ayrıca kamu özel işyerlerinde geçmiş kazalarla ilgili incelemeler yapılmıştır. Bu işyerlerinin büyük bir kısmı bazı çekinceler göstermişler, bilhassa ETİBANK kuruluşunda büyük olumsuzluklarla karşılaşılmıştır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bölge Müdürlüklerinde bulunan maden işyerleri kaza dosyalarının büyük bir çoğunluğu ve Sosyal Sigortalar Kurumu İstatistik Yıllıklarının son on yıllık değerleri de incelemeye alınmıştır. Yukarıda belirtilen bu verilere dayanarak önce dünyada iş kazaları ile işçi sağlığı ve iş güvenliğinin tarihsel gelişimine kısaca değinilmiş, daha sonra Türkiye'deki işçi sağlığı ve iş güvenliği ile iş kazalarının gelişimi, tarihçesi ve hukuksal çerçevesi üzerinde durulmuştur. Türkiye'deki iş kazalan genel olarak incelenmeye alındıktan sonra bu incelemelerin ve verilerin ışığında maden iş kazaları üzerindeki yapılan inceleme sonucuna göre“Labour Accident in the Turkish Mining and Istatistical Evaluation”master tezi sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT After having taken the subject of labour accidents at the workplaces in Turkey and their statistical evaluation as the master thesis, we have initiated, first of all, to find out the sources. At this very first state, we have learned the fact that there was no written study previously made on this subject in Turkey. What is available is only the studies and researches exclusively covering the workplaces of some of the public and private enterprises. Therefore, our finding out sources has taken quite a long time. Then, we studied all the written texts we could obtain; then, we conducted studies on the previous labour accidents at the public and private workplaces. Most of these workplaces have not been supportive for one reason or another; at ETIBANK, in particular, we have encountered a lot of difficulties. We have focused our studies on most of the files for the accidents of the mining workplaces under the Regional Directorates of the Ministry of Labour and Social Security and the last 10 year values in the annual publication on statistics of the Social Security Corporation. On the basis of such data indicated above, we have covered shortly, first of all, the history of labour accidents in the world, as well as workers* health and industrial safety, and then, the development, history and legal framework of the workers' health, industrial safety and the labour accidents in Turkey followed. After having reviewed the labour accidents in Turkey generally, upon the results obtained from this work and the data in terms of the labour accidents in mining, our thesis,“Labour Accidents in the Turkish Mining and Statistical Evaluation”has come to an end.