Ağız içi apareyle birlikte düşük seviyeli lazer uygulamalarının ratlarda kondil büyümesi üzerine etkilerinin incelenmesi
Evaluation of the effects of low-level laser applications with intra-oral appliance on condylar growth in rats
- Tez No: 358974
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORAL SÖKÜCÜ, PROF. DR. NESLİHAN ÜÇÜNCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
- Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Mandibulanın uzunluğu ve yüksekliğini stimüle eden mandibulanın büyüme merkezi olarak da adlandırılan mandibular kondildir. Mandibulanın ileri yönlü hareketini takiben mandibular kondil kıkırdağı ve glenoid kavitede adaptif remodelling oluşur. Bu çalışmanın amacı ağız içi apareyle birlikte düşük seviyeli lazer uygulamalarının ratlarda kondil büyümesi üzerine etkilerinin incelenmesidir. Çalışma ağırlıkları 260 ve 280 gr arasında olan, rastgele 4 gruba ayrılan 48 denekten oluşmaktadır. Grup 1 kontrol grubu, grup 2 aparey grubu, grup 3 apareyle birlikte 8j lazer uygulanan grup, grup 4 apareyle birlikte 10j lazer uygulanan grup olup, deneysel ratların temporomandibular bölgelerine çift taraflı olarak, 30 gün boyunca 15 kez düşük seviyeli lazer uygulamalarında bulunulmuştur. Mandibuladaki morfolojik değişiklikler uygulama öncesi ve sonrasında alınan lateral radyograflarla değerlendirilmiştir. Ötenazi sonrası, kondil kıkırdağı ve subkondral kemiği içeren histolojik örnekler kondilin ön ve arka bölgesi olarak histomorfometrik açıdan değerlendirilmiştir. Lateral radyograf bulgularında aktif deney gruplarında mandibular büyümede kontrol grubuna göre önemli derecede artış bulunmuştur. Histomorfometrik bulgularda kontrol ve aktif deney grupları arasında önemli farklılıklar olduğu izlenmiştir. Grup 3 ve 4 düşük doz lazer tedavisinin stimulan etkilerinin doza bağlı değiştiği gözlenmiştir. Sonuç olarak düşük doz lazer tedavisinin etkilerinin seçilen parametrelerde kondil büyümesini stimüle ettiği ve mandibular büyümeye katkı sağladığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
A growth center of the mandible that stimulates to its effective length and height is mandibular condyle. Forward positioning of mandible is followed by adaptive remodelling in the mandibular condyle cartilage and glenoid fossa. The aim of this study was to evaluate the effects of low-level laser applications with intra-oral appliance on condylar growth in rats. The sample consisted of 48 rats, weighing between 260 and 280 gr, divided randomly into four groups. Group 1 was the control group, group 2 was the appliance group, group 3 was the 8 j laser irradiation with appliance group and group 4 was the 10 j laser irradiation with appliance group. Experimental rats were stimulated with low-level laser in the temporomandibular joint region bilaterally for 15 times in 30 days. Morphological changes in mandible was checked with lateral radiographs before and after the applications. After euthanasia, histological specimens were analyzed histomorphometrically at the anterior and posterior aspects of mandibular condyle, including the condylar cartilage and subchondral bone. According to lateral radiograph results growth of mandibles in experimental groups was significantly more than that in the control group. Histomorphometric results also revealed a significant difference between experimental groups and the control group. Group 3 and group 4 showed that the stimulatory effects of low level laser therapy are dose-dependent. We concluded that low-level laser irradiation with the chosen parameters can stimulate condylar growth and cause mandibular advancement.