Meme kanserli hastaların arşiv dokularından HAX-1 gen ürünü protein düzeylerinin immunohistokimyasal olarak belirlenmesi
Immunohistochemical determination of HAX-1 gene product protein in archive materials of breast cancer patients
  1. Tez No: 358975
  2. Yazar: ABDWLQADR HAMAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ARSLAN, YRD. DOÇ. DR. FERİDUN AKKAFA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş: Meme kanseri genelikle kadınlarda ve nadiren de erkeklerde görülmektedir. Doğum kontrolü, alkol kullanımı, obezite, beslenme, yaşlılık ve radyasyon gibi birçok etmen meme kanseri riskini artırmaktadır. HAX-1 proteinin özellikle kanseri oluşumunda ve metastatic yayılımda rol oynadığı düşünülmektedir. HAX-1 proteinin aşırı ifadesi hücre göçüne sebep olmaktadır ve programlı hücre ölümünün engellenmesi ile ilişkilidir. Kanser hücre dizileri ve tümör çalışmaları HAX-1'in neoplastik dönüşümde rol oynabileceğini göstermektedir. HAX-1, mitokondriyal mega kanal elemanları ve mitokondriyal zar geçirgenliği ile ilgili proteinlerle hemde programlı hücre ölümünün başlatılması ve devam ettirilimesinde gerekli olan proteinlerle etkileşime girmektedir. Gereç ve yöntem: 57 hastanın tümor ve normal dokusunun parafin dokularda gömülü olan örneklerden ince bir tabaka kesilerek fiksasyon işlemi yapılmışır. Örnekler HAX-1 antikorları ile immunokimyasal boyanarak sonuçlar patologlar tarafından değerlendirilmiştir. Çalışmada kullanılan örnekler yaş, histopatolojik tip, menopozal durum, östrojen pozitif ve evreleme gibi parametreleri kullanarak incelenmiştir. Sonuç: Bu çalışmayı oluşturan hastaların birçoğu yaştan, menapoz öncesi ve sonrası durumdan bağımsız bir şekilde yayılımcı duktal kanser olgusuna sahiptir. İncelenen doku örneklerindeki HAX-1 ifade seviyesinin sitoplazma ve çekirdekte artmış olduğu tespit edilmiştir. Hücrelerin morfolojisi çok köşeli (poligonal) ve belirgin bir şekilde mikroskobik olarak üst üste binmiştir. HAX-1 negatif boyanan örneklerde bile hücreler diffüz uzamış çekirdekçiğe, nükleer yarıklanmaya (groove) ve nükleer berraklaşmaya (clearing) sahiptir. HAX-1 boyama ağırlıklı olarak sitoplazma, perinükleer alanlar ve farklı yoğunluktaki çekirdek zarı ile ilişkilidir. Tartışma: HAX-1 ile boyanmış hücre morfolojisi hücresel çoğalma ile ilişkili değildir fakat hastalığın ilerlemesi ile ilgili olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Breast cancer occur mainly among women and rarely in men. Many factor causes to increase the risk for breast cancer, such as birth control, drinking alcohol, obesity, diet, age and radiation. HAX-1 protein potentially involved in carcinogenesis and especially metastatic invasion. Its involvement in antiapoptosis and cell migration is accompanied with overexpression. Studies in cancer cell lines and tumors suggests that HAX-1 may play a role in neoplastic transformation. HAX-1 interacts with proteins involved in mitochondrial membrane permeabilization and elements of the mitochondrial mega-channel, as well as with the proteins that are involved in initiation and execution of apoptosis. Material and methods: The slides prepared from 57 specimens of the tumors and otherwise normal tissue of the neighbouring healthy tissues from the archived paraffin embedded samples were cut in thin layer, fixed and immunostained with the HAX-1 antibodies and evaluated by the pathologists. Parameters included ages, histopathologic type, menapousal status, estrogen receptor positivity and staging. Results: Majority of the patients had invasive ductal carcinoma regardless of age and pre and post menaposal state. The level of HAX-1 expression in the tissue samples appeared to be increased both in cytoplasm and nucleus of the samples examined. Morpologically, the cells are polygonal and distinctively overlapped microscopically. The cells contained diffusive elongated nucleous, nuclear grooving and nuclear clearing even in HAX-1 stain negative samples. The HAX-1 staining is associated mainly cytoplasm, perinuclear areas and nuclear membrane with differing intensities. Conclusion: The cell morphology whether stained with HAX-1 or not associated with cellular proliferation and may be associated with the progression of the disease.