Türkiye'de yetişen Origanum l. (Labiatae) cinsi üzerinde farmasötik botanik araştirmalar
Pharmaceutical botanical investigations on the genus Origanum l. (Labiatae) growing in Turkey
- Tez No: 358973
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NARİN SADIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Bölümü
- Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Labiatae familyasına ait olan Origanum L. cinsinin yeryüzünde doğal 43 türü (62 takson) bulunmaktadır. Türkiye'de ise türlerin sayısı yeni ilavelerle birlikte 22'ye (30 takson) ulaşmıştır. Türkiye'de kekik olarak bilinen bu bitkilerin bazıları halk ilacı ve baharat olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada doğadan toplanıp herbaryum materyali haline getirilmiş Origanum L. örneklerinin toprak üstü kısımları toz edilmiş ve preparatlar hazırlanarak ışık mikroskobunda incelenmiştir. Türleri birbirlerinden ayırt etmede kullanılabilecek örtü tüyü, Labiatae tipi salgı tüyü, epiderma, stoma, parenkima hücresi, sklerenkima, polen gibi yapılar gözlenmiş, çizim tübü ile şekilleri çizilmiş ve fotoğrafları çekilmiştir. Bu çalışma sonucunda, Türkiye'de yetişen Origanum taksonlarının mikroskobik karakterleri belirlenmiş ve taksonlar bu karakterlere göre gruplandırılmış ve tablolar halinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are 43 natural species (62 taxa) in the genus Origanum L. belongs to Labiatae family in the world. In Turkey, the number of species are reached to 22 (30 taxa) with addition of the new taxa. These plants known as oregano in Turkey and some of then are used as folk remedies and spice. In this study, aerial parts of Origanum specimens, which are collected from nature and made into herbarium material are grinded, and the preparations are examined under a light microscope. The structures that can be used as distinguishing characters between species such as covering hairs, glandular hairs, epidermis, stomata, parenchymatic cells, sclerenchyma and polen are observed, their shapes are drawn with the help of drawing tube and their photos are taken. At the end of this study, microscopic characteristics of Origanum taxa grown in Turkey are established and the taxa are grouped and given as tables according to their microscopic characteristics.