The effects of tumor microenvironment on t cell responses in a rat chemical mammary carcinoma model
Sıçan ki̇myasal meme kanseri̇ modeli̇nde tümör mi̇kroçevresi̇ni̇n t hücre yanıtları üzeri̇ne etki̇si̇
  1. Tez No: 358988
  2. Yazar: GÜRCAN GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİCLE GÜÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Onkoloji, Allergy and Immunology, Oncology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
Tümöre infiltre olan T hücrelerindeki fonksiyonel yetersizliğe yol açan hücre ve moleküllerin tespiti ile ilgili araştırmalar birçok etkenin üzerine odaklanmışsa da stromal hücresel elemanların katkısı yeterince aydınlatılmamıştır. Tümör stromasında en fazla bulunan hücre tiplerinden biri olan fibroblastlar, tümör mikroçevresinde kanserle ilişkili fibroblastlara (KİF) ve miyofibroblastlara dönüşürler. Doku fibroblastlarının, T hücre fonksiyonlarını etkilediği daha önce gösterilmiştir. Ancak, kanserle ilişkili fibroblastların T hücreler üzerindeki etkileriyle ilgili literatürdeki çalışmalar kısıtlıdır. Bu çalışmada, kanserle ilişkili fibroblastların (KİF) T hücre efektör fonksiyonlarında ortaya çıkan değişikliklerdeki rolü araştırılmıştır. Bu amaçla, bir sıçan kimyasal meme karsinogenez modeli kullanılmış ve elde edilen kanserle ilişkili fibroblastların splenosit hücreleriyle birlikte kültürleri yapılmıştır. KİF hücreleriyle kokültürü yapılan splenositlerin proliferasyonlarında azalma izlenmiştir. KİF ile kokültürleri yapılan T hücrelerinin immün aktivasyon belirteçlerinden CD25'in yüzey ve IFN-γ'nın hücre içi ekspresyonu akım sitometrik olarak incelendiğinde, CD25 ekspresyonunda fark bulunmazken IFN-γ'nın azaldığı izlenmiştir. Benzer şekilde KİF-splenosit kokültür süpernatanlarından yapılan incelemelerde, IL-4 ve IL-17 düzeyleri artmış olarak gözlenmiştir. Ayrıca KİF ile kokültür yapılmış splenositlerde CD69, CD40L, CD95, 4-1BB-L, perforin ve granzim B gen ekspresyonlarında genel bir düşüş olduğu izlenmiştir. T hücrelerinde meydana gelen değişikliklerin gen ve protein düzeyinde fonksiyonel analizler ile gösterildiği bu araştırmayla, kanserle ilişkili fibroblastların tümör mikroçevresindeki T hücreleri üzerine olan etkileri aydınlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The studies that have investigated the nature of the cells and molecules responsible for the functional insufficiency of the tumor infiltrating T cells usually on several components; however, the contribution of stromal cellular elements has not yet been well established. Fibroblasts, one of the most abundant cell types found in the stroma, turn into cancer associated fibroblasts (CAFs) and myofibroblasts in the tumor microenvironment. Tissue fibroblasts have previously been shown to have effects on T lymphocyte functions. However, studies investigating the effects of cancer associated fibroblasts on T cells are limited in the literature. The scope of this study is to determine the role of tumor stromal fibroblasts on the alterations in T cell effector functions. For this reason, cancer associated fibroblasts were isolated from tumors generated by a rat chemical mammary carcinoma model. Then, these cells were cultured together with splenocytes. CAFs were shown to decrease proliferations of splenocytes in cocultures. Surface and intracellular expressions of immune activation markers (CD25, IFN-γ) of T lymphocytes cocultured with CAFs were analyzed with flow cytometry and these analyses showed that CAFs also decreased the intracellular IFN-γ expressions of T cells. Supernatants collected from CAF-splenocyte cocultures were shown to have increased levels of IL-4 and IL-17. In addition, splenocytes cocultured with CAFs were found to have decreased gene expression levels of CD69, CD40L, CD95, 4-1BB-L, perforin and granzyme B. The alterations in T cells in terms of gene and protein expression levels have been shown via phenotypical and functional analyses. This study will help elute the role of cancer associated fibroblasts on the functional changes observed in T cells in the tumor microenvironment.