Karaciğer ve meme kanseri hücreleri ile embriyonik böbrek hücrelerinde doksorubisinin apoptotik genlerin ve MDR-1 geninin ekspresyon düzeylerine etkisi
Effect of doxorubicin on expression levels of apoptotic genes and MDR-1 gene in liver and breast cancer cells and embryonic kidney cells
- Tez No: 358995
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Eczacılık ve Farmakoloji, Onkoloji, Biochemistry, Pharmacy and Pharmacology, Oncology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Öncül, S. Karaciğer ve Meme Kanseri Hücreleri ile Embriyonik Böbrek Hücrelerinde Doksorubisinin Apoptotik Genlerin ve MDR-1 Geninin Ekspresyon Düzeylerine Etkisi. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Biyokimya Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2013. Bu tez çalışmasında MCF-7 (meme), HEPG2 (karaciğer) kanserli hücre hatları ve embriyonik böbrek hücresi hattı HEK293, apoptozun işleyişinde belirli genlerin rolü ve apoptoz durumunda bu genlerin ekspresyon düzeylerinin incelenmesi amacıyla bir anti-kanser ilacı olan Doksorubisin (DOX)'in artan dozları ile muamele edilmiştir. Bu hücrelerde apoptoz yolağının en önemli geni olan TP53'ün 72. kodonunda tek nükleotit polimorfizmi (SNP) bulunup bulunmadığına bakılmış ve hepsinde Arg/Pro heterozigot formu tespit edilmiştir. Daha sonra TP53, MDM2, BCL-2, BAX ve MDR-1 genlerinin ekspresyon düzeylerine bakılmıştır. Buna göre MCF-7 ve HEPG2 hücrelerinde TP53'ün ekspresyon düzeyi düşük ilaç dozlarında artarken; yüksek dozlarda azalma göstermiştir. HEK293 hücrelerinde ise dozdan bağımsız bir azalmagözlenmiştir. MCF-7 hücrelerinde MDM2'nin ekspresyon düzeyi 400 ve 800 nM DOX uygulamasının ardından belirgin biçimde azalırken; HEPG2 ve HEK293'de ise düşük ilaç dozlarında artmış, daha yüksek dozlarda azalmıştır. BCL-2'nin ekspresyon düzeyi MCF-7 ve HEK293'de uygulanan ilaç dozundan bağımsız olarak azalma gösterirken; HEPG2 hücrelerinde 50 nM ilaç uygulamasıyla artmış, daha yüksek dozlarda ise azalmıştır. BAX'ın ekspresyon düzeyi MCF-7 hücrelerinde düşük dozlarda artarken; daha yüksek dozlarda azalmıştır. HEPG2 hücrelerinde 50 nM ilaç dozunun uygulanmasıyla artmış, daha yüksek dozlarda ise kontrole göre aynı kalmıştır. Artan ilaç dozuyla birlikte MDR-1'in ekspresyonu kontrole kıyasla MCF-7 hücrelerinde azalmış, HEPG2 hücrelerinde göreceli aynı kalmış, HEK293 hücrelerinde ise artış göstermiştir. Böylece bu üç hücre hattının farklı apoptoz ve çoklu ilaç direnci profillerine sahip olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Oncul, S. Effect of Doxorubicin on Expression Levels of Apoptotic Genes and MDR-1 Gene in Liver and Breast Cancer Cells and Embryonic Kidney Cells. Hacettepe University Institute of Health Sciences, Master Thesis in Biochemistry, Ankara, 2013. In this study, in order to investigate roles of certain genes and expression levels of these genes in apoptosis, MCF-7 (breast), HEPG2 (liver) cancer cells and HEK293 embryonic kidney cells were treated with increasing doses of Doxorubicin (DOX). It was examined whether these cells have single nucleotide polymorphism on codon 72 of the most important gene of apoptotic pathway, p53 and Arg/Pro heterozygote form is detected in all the cells. Later, expression levels of TP53, MDM2, BCL-2, BAX and MDR-1 measured. According to the results, expression level of TP53 was increased in low doses and decreased in higher doses of the drug in MCF-7 and HEPG2 cells. In HEK293 cells, it was decreased in dose-independent manner. The expression level of MDM2 was significantly decreased in MCF-7 cells when they were treated with 400 and 800 nMDOX; while it was increased in lower doses and decreased in higher doses in HEPG2 and HEK293 cells. The expression level of BCL-2 was decreased in MCF-7 and HEK293 cells independently from the applied doses. In HEPG2 it was increased with the exposure of 50 nM dose of drug and decreased with the higher doses. The expression level of BAX was increased in lower doses and decreased in higher doses in MCF-7 cells. In HEPG2 cells, it was increased with 50 nM dose of drug and remained unchanged in higher doses when compared to the control. The expression of MDR-1 is decreased in MCF-7 cells when compared to the control, remained relatively unchanged in HEPG2 cells and increased in HEK293 cells with increasing doses of the drug. Thus it was demonstrated that these three cells lines have different apoptosis and multiple drug resistance profiles.