Üveit patolojisinde pteridin ve kinürenin yolaklarındaki olası değişimlerin incelenmesi
Investigation of the possible changes in pteridine and kynurenine pathways in uveitis pathology
  1. Tez No: 358999
  2. Yazar: ŞAZİYE SEZİN PALABIYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TERKEN BAYDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Üveit, kanlanması yüksek olan üveal dokuyu etkileyen intraoküler bir inflamasyondur. Üveitin erken tanısı ve uygun tedavi yaklaşımı, sistemik hastalıkla ilişkili olabileceği ve tespit edilemeyen veya tedavi edilemeyen üveitlerin körlüğe neden olabilmesinden dolayı önemlidir. Hücre aracılı immünitenin önemli bir biyogöstergesi olan neopterin konjuge olmayan bir pteridindir ve inflamasyon sürecinde önemli işleve sahiptir. Neopterin salınımına ilave olarak, hücresel immün aktivasyon triptofan yıkımında hız kısıtlayıcı basamağı katalizleyen indolamin 2,3-dioksijenaz (IDO)'ı da indükler. Kinüreninin (Kin) triptofana (Trp) oranlanmasıyla gösterilen IDO aktivitesi bu nedenle immün değişkenlerle desteklenerek hücresel immünitenin düzenlenmesinde bir gösterge olarak kullanılabilir. Bu tez kapsamında üveitte immün değişikliklerin neopterin konsantrasyonları ve triptofan yıkımı belirlenerek incelenmesi amaçlanmıştır. Katılımcılar 104 üveit hastası (63 aktif, 41 inaktif), 13 Behçet hastası ve 30 sağlıklı bireyden oluşturuldu. Üveit hastalarında idrar ve serum neopterin, kinürenin ve Kin/Trp oranı sağlıklı kontrolden anlamlı yüksek bulundu (tümü; p0,05), her iki alt grubun ise kontrol ile karşılaştırıldığında anlamlı farklılıklar olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
Uveitis is an intraocular inflammation affecting the highly vascularised uveal tissue. Early recognition and appropriate therapeutic intervention of uveitis is important since it may be associated with systemic disease and undetected or untreated uveitis may lead to blindness. Neopterin is an unconjugated pteridine which is an important biomarker of cell-mediated immunity and have a potential function in the process of inflammation. In addition to neopterin release, cellular immune activation also induces indoleamine 2,3-dioxygenase (IDO) which catalyzes the rate limiting step in the tryptophan degradation. Hence, IDO activity which is expressed by the ratio of kynurenine (Kyn) to tryptophan (Trp) levels can also be used as a marker of modulation in cellular immunity, supported by immune parameters. In this thesis, it was aimed to investigate immune changes in uveitis by determination of neopterin concentrations and also tryptophan degradation. The participants were consisted of 104 uveitis patients (63, active; 41, inactive), 13 patients with Behçet's disease and 30 healthy subjects. In the uveitis patients, urinary and serum neopterin, kynurenine and Kyn/Trp were found to be statistically higher than healthy controls (all, p0.05) while in both of the subgroups showed significant differences compared to controls.