Üveit etyopatojenezinde interlökin-8'in rolü (deneysel ve laboratuvar araştırma)
Role of interleukin-8 in uveitis
  1. Tez No: 31428
  2. Yazar: LEVENT AKDUMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
38 VI. ÖZET İntraoküler enflamasyonlarda gözdeki hasarın oluş mekanizması oftalmoloji ve immünoloji alanlarında yoğun araştırmaların konusu olmaktdır. Son yıllarda interlökin-8'in nötrofil lökosit kemoatraksiyonundaki kuvvetli potansiyeli birçok enflamatuar hastalıkta araştırılmış, ancak oküler enflamasyonlardaki olası potansiyeli üzerine araştırmalara hemen hemen hiç rastlanmamıştır. Bu çalışmayla, üveitli gözlerden alınan göziçi sıvıları (aköz hümör veya vitreus) ile aynı hastalardan alınan kan örneklerinde interlökin-8 düzeyleri araştırılmış, hastalıkların tipi ve bulguları ile interlökin-8 düzeyi arasında ilişki bulunup bulunmadığına bakılmış, ve tavşan gözlerine intravitreal interlökin-8 enjeksiyonunun oluşturduğu değişiklikler ile bunların endotoksine bağlı üveite benzerlikleri üzerinde durulmuştur. Bilgimiz sınırlarında, bu çalışma değişik hastalıklarda göz içi İL-8 düzeyinin ölçüldüğü ve intravitreal İL-8 enjeksiyonunun etkilerinin araştırıldığı ilk çalışmadır. Çalışmada, ne kontrol grubunu oluşturan 8 PDR'li olguda ne de çalışma grubunu oluşturan üveitli hastalarda kanda İL-8 tesbit edemedik. Alınan vitreus örneklerinde ise sadece aktif vitritis varlığında İL-8 düzeyleri tesbit edilmiş, bunun neovaskülarizasyon ile ilişkisi gösterilememiştir. En yüksek düzey ise bir akut retinal nekroz olgusunda bulunmuştur. Göz içi sıvılarda aktif enflamatuar hücrelerin izlendiği durumlarda İL-8 düzeyinin yüksek bulunması üveitli hasta grubunda bozulmuş immun homeostaz teorisini destekleyen bir bulgudur. Tavşanlarda 100 ng/0.1 mi İL-8'in göziçi enjeksiyonu kan-aköz bariyerini bozmadan, protein ekstravazasyonuna neden olmadan selektif olarak39 PMN lökosit infiitrasyonuna neden olmuş, ve bu etkisi 100 ng/0.1 mi endotoksinin enjeksiyonu sonrasında görülen üveit tablosu ile kıyaslanamayacak düzeyde az olmuştur. Elde ettiğimiz bulgular bize PMN lökosit infiltrasyonunun yoğun olduğu üveitlerde İL-8'in rol oynuyor olabileceğini, ve bu maddenin aktif iltihaplarda gözde sentezlendiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
40 VII. SUMMARY ROLE OF INTERLEUKİN-8 IN UVEITIS Pathophysiology of intraocular inflammations has been an area of intense research in ophthalmology and immunology. Although the chemoattractive potential of interleukin-8 on neutrophile leukocytes has been been studied extensively in many inflammatory diseases, there are extremely limited number of researches on the possible potential of interleukin-8 in ocular inflammation. Here, we have searched for interleukin-8 levels in the vitreous and the serum of patients having different uveitis entities, looking for the relation of interleukin-8 level with the type and findings of the diseases. Additionally, we have noted the effects of interleukin-8 on intravitreal injection in the rabbits, comparing the results with endotoxin-induced uveitis. To our knowledge, This is the first study at which interleukin-8 level has been determined in different presentations of uveitis and where the changes induced by intravitreal interleukin-8 injection has been searched. Blood samples of neither the patients with proliferative diabetic retinopathy who constituted the control group nor the uveitis patient were found to have detectable IL-8 levels. Vitreous samples of only the patients having active vitritis contained detectable IL-8 levels. IL-8 level in patients with active vitritis had no correlation with the presence of neovascularization. The highest level was detected in the vitreous of a patient with acute retinal necrosis syndrome. Elevated intravitreal interleukin-8 level in patients with active vitreal inflammation supports the theory of disturbed immune41 homeostasis in patients with uveitis. Intravitreal injection of 100 ng/ml interleukin-8 caused neutrophile leukocyte infiltration without disturbing the blood-aqueous barrier and this effect has been extremely less than that induced by intravitreal injection of 100 ng/ml endotoxin in rabbits. Findings which we have obtained suggest that interleukin-8 plays a role in uveitis where neutrophile leukocytes take part and this cytokine is produced locally in active ocular inflammatory processes.