Toxıcologıc evaluatıon of sılver nanopartıcles
Gümüş nanoparti̇külleri̇n toksi̇koloji̇k değerlendi̇ri̇lmesi̇
  1. Tez No: 359000
  2. Yazar: MOHAMMAD CHAREH SAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ÜNDEĞER BUCURGAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Patoloji, Tıbbi Biyoloji, Pharmacy and Pharmacology, Pathology, Medical Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Gümüş nanopartiküller benzersiz fizikokimyasal ve bakteri öldürücü özellikleri nedeniyle çeşitli ürünlerde kullanılmaktadır. Artan yoğunlukta kullanılan bu nanopartiküller halk sağlığını tehdit eden maruziyet risklerini de beraberinde getirmektedirler. Gümüş nanopartiküllerin bazı çalışmalarda canlı organizma üzerine istenmeyen etkileri olabileceği öngörülmektedir. Ancak reprodüktif ve gelişim toksisiteleri ile ilgili cevaplandırılması gereken birçok eksik nokta mevcuttur. Bu çalışma kapsamında gümüş nanopartiküllerin (0.2, 2 ve 20 mg/kg/gün) ve gümüş nitratın (20 mg/kg/gün) gebelik döneminde anne sıçanlar ve bunların yeni doğan yavruları üzerinde olası toksik etkileri incelendi. Bu amaçla bu nanopartiküller gebeliğin 7. ve 20. günleri arasında ağız yoluyla anne sıçanlara verildi. Doğumdan sonrası 2inci gün anneler ve yavrular dekapite edildi ve kan ve doku örneklerinin alınmasını takiben gümüş seviyesi bu örneklerde atomik absorbsiyon spektroskopisi yöntemi ile ölçüldü. Vücut ve organ ağırlıkları, ALT, AST ve IL-6 seviyeleri, oksidatif stres parametreleri, genotoksisite ve histopatolojik inceleme gümüş nanopartiküllerin güvenlik değerlendirilmesi için incelendi. Sonuç olarak; gümüş nanopartiküllerin 20 mg/kg/gün dozuna kadar fertilite ve reprodüktif parametreler yönünden olumsuz bir etkisi bulunamadı. İncelenen anne ve yavru dokularının gümüş içeriği kontrol grubuna göre daha fazla bulundu. Ayrıca sonuçlar nanopartikül ve iyonik gümüşün anne ve yavrularda oksidatif strese neden olabileceğini gösterdi, ancak sonuçlar iyonik formda anlamlıydı. Annelerin beyin dokusunun histopatolojik incelemesi nanopartikül ve iyonik gümüşün hipokampal skleroza neden olabileceğini gösterdi. Bu çalışma ışığında, daha önce bildirilen deney hayvanlarında gözlenebilen hiçbir yan etki göstermeyen en yüksek dozun (NOAEL) yeniden belirlenmesi gerektiği değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Silver nanoparticles (Ag-NPs) are widely applied in several products due to their unique physico-chemical properties as well as bactericidal effects. The extensive application of Ag-NPs has raised concerns about their potential toxicity. The evaluation of toxicity of Ag-NPs in some previous studies has revealed the adverse effects of these NPs on living organisms. However, very little is known about the potential toxicity of Ag-NPs on dams and offspring during the prenatal exposure. In the present study, reproductive/ developmental toxicity of orally administered Ag-NPs (0.2, 2 and 20 mg/kg/day) and AgNO3 (20 mg/kg/day) was investigated in rats from gestation day 7 to 20. At 2 days after parturition, dams and pups were sacrificed and Ag level in maternal as well as pups organs was measured by Atomic absorption spectrometry. For safety evaluation of administered Ag-NPs, body and organ weights; ALT, AST and IL-6 levels; oxidative stress parameters; comet assay and histopathological examination were performed. As a result, no treatment related effects were found for the reproductive parameters including pregnancy length, maternal weight gain, and number of implants, fetal weight and litter size up to 20 mg/kg daily dose. Ag content of all investigated tissues was found higher in Ag-NPs and AgNO3 treated groups than control in both dams and pups, indicating the possible transfer of Ag from pregnant rats to the fetus. The data suggest that Ag in nanoparticulate and ionic forms can affect oxidative stress in both dams and related offspring. However, this ability was just observed significantly when Ag was administrated to pregnant rats in ionic form. Histopathological examination of brain tissue revealed the high incidence of hippocampal sclerosis in both Ag-NPs and AgNO3 treated dams. As a conclusion, the NOAEL values reported in previous studies may be needed to adjust in the light of findings from this study.